פעילות יתר של השלפוחית 06.05.2019

אגוניסטים לבטא-3 יעילים לטיפול בפעילות יתר של השלפוחית

מחקר אקראי, כפול סמיות זה מסוג פאזה 4 בחן את היעילות של מירבגרון בטיפול בפעילות יתר של השלפוחית במטופלים בני 65 שנים ומעלה

מירבגרון [Betmiga] הודגמה במחקר אקראי ומבוקר, כתרופה יעילה ונסבלת היטב במטופלים בני 65 שנים ומעלה עם פעילות יתר של השלפוחית (overactive bladder-OAB).

תרופה זו הפועלת במנגנון של אגוניזם לקולטן בטא 3 הפחיתה תדירות אירועי מתן שתן ואירועי אי נקיטת שתן לעומת טיפול אינבו במחקר הפרוספקטיבי הראשון אשר בחן את השימוש בתרופה באוכלוסייה ספציפית של אנשים בגיל המבוגר. כך מוסר החוקר אדריאן וואג מאוניברסיטת אלברטה באדמונטון, קנדה. החוקר הוסיף כי הטיפול נסבל היטב ולא נמצא קשור בהשפעה קוגניטיבית שלילית. לפי ד"ר וואג וחוקרים אחרים, מירבגרון מהווה אלטרנטיבה לתרופות אנטי-מוסקריניות אשר קשורות בתופעות לוואי שיכולות להגביל את ההיענות לטיפול.

"פעילות יתר של השלפוחית נחווית בעיקר על ידי אנשים בגיל המבוגר ויש לנו טיפול אלטרנטיבי אשר ניתן לנסותו באנשים בגיל המבוגר" מוסיף עוד, ד"ר וואג.

מחקר ה-PILLAR הינו מחקר אקראי, כפול סמיות מסוג פאזה 4 אשר נמשך 12 שבועות וכלל מטופלים בני 65 שנים לפחות אשר חוו תסמיני OAB במשך שישה חודשים לפחות. במחקר השתתפו 887 מטופלים כאשר מתוכם, 28.1% (249) היו בני 75 שנים ומעלה. המשתתפים חולקו באופן אקראי לקבל מירבגרון במינון של עד 50 מ"ג ליום (לפי סבילות לטיפול) או אינבו.

במחקר נמצא הבדל מובהק סטטיסטית לטובת מירבגרון בהיבט התוצאים הראשיים של המחקר שכללו אירועי אי נקיטת שתן ומספר אירועי מתן השתן ב-24 שעות מתחילת המחקר ועד סוף הטיפול. השינוי במספר אירועי האי נקיטה ב-24 שעות היה -1.57 עבור זרוע האינבו ו- -2.06 עבור זרוע המירבגרון (p<0.001). באופן דומה, השינוי במספר אירועי מתן השתן ב-24 שעות היה -2.0 עבור זרוע האינבו ו- -2.5 עבור מירבגרון (p<0.001). בנוסף, מטופלים שקיבלו מירבגרון חוו שינוי ממוצע גדול יותר בנפח השתן לאירוע מתן שתן מתחילת המחקר ועד סוף הטיפול לעומת מטופלים בקבוצת האינבו (32.44 מיליליטר לעומת 18.49 מיליליטר; p<0.001), כמו גם שיפור בתסמינים שנמדדו על ידי שאלון פעילות יתר של השלפוחית (Overactive Bladder Questionnaire).

מקור: 

https://www.urologytimes.com/overactive-bladder/beta-3-agonist-shows-benefit-oab-older-adults

נושאים קשורים:  פעילות יתר של השלפוחית,  מירבגרון,  מחקרים,  עדכוני כנס EAU 2019
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות