אי ספיקת לב 23.05.2019

ניבוי הסיכון להתפתחות אי ספיקת לב בתוך עשר שנים באוכלוסיה הכללית

החוקרים הצליחו לבנות משוואה המתחשבת בפרמטרים קליניים פשוטים שיכולה לעזור לנבא את הסיכון להתפתחות אי ספיקת לב לפי מין ומוצא המטופל

קיים צורך מיידי בשיטות למניעה ראשונית של אי ספיקת לב (HF – Heart failure). עם זאת, לא קיימים כלים תקפים לניבוי הסיכוי שנמצאים בשימוש כיום. מטרת המחקר הנוכחי היתה ליצור משוואה שתנבא את הסיכון לפתח HF בתוך עשר שנים.

החוקרים יצרו משוואות ניבוי של הסיכון לפתח HF תוך עשר שנים לפי מוצא ומין ותיקפו אותן באמצעות מידע ברמה אישית מתוך 7 עוקבות מבוססות קהילה עם 12 שנות מעקב לפחות. המשתתפים גויסו בשנים 1985-2000, בגילאי 30-79 שנים והיו ללא רקע של מחלות קרדיווסקולריות בנקודת הבסיס והם היוו את העוקבה המאוגדת (PC- Pooled cohort).

המשתתפים חולקו באופן אקראי לתיקוף ברמת גזירת המידע ולתיקוף פנימי. בנוסף, החוקרים העריכו את ביצועי המודל באמצעות שתי עוקבות נוספות.

במדגם הגזירה של ה-PCי(n=11,771) היו 58% נשים ו-22% ממוצא אפרו-אמריקאי, כאשר הגיל הממוצע היה 52 ± 12 ואצל 1,339 משתתפים התפתחה אי ספיקת לב. הגורמים המנבאים ל-HF במודל הספציפי למוצא ומין היו גיל, לחץ דם (מטופל או לא מטופל), רמות גלוקוז בצום (מטופל או לא מטופל), BMI, כולסטרול, עישון ומשך מקטע QRS.

משוואת ה-PC למניעת HF הציגה יכולה הבחנה טובה וכיול חזק בעוקבות התיקוף הפנימי והחיצוני. בהמשך, החוקרים פיתחו כלי אינטרנטי על מנת להקל על השימוש של הרופאים בכלי זה.

כותבי המאמר הציגו אנליזה עדכנית שכללה 33,010 גברים ונשים והדגימו את השימוש במשוואות PC לפי מין ומוצא למניעת הסיכון ל-HF בעשר שנים, אשר משלבת פרמטרים קליניים המינים גם במסגרת הרפואה הראשונית. הכלי שהוצג במאמר יכול לשמש לצורך קבלת החלטות לפי סיכון בנוגע לאילו מטופלים זקוקים לסקירה אינטנסיבית ו/או שיטות מניעתיות מכוונות.

מקור: 

Khan, S.S. et al. (2019) JACC 73,19.

נושאים קשורים:  מחקרים,  אי ספיקת לב,  מניעה ראשונית,  גורמי סיכון,  אפידמיולוגיה
תגובות