תיאור מקרה 06.06.2019

תיאור מקרה: בן 33 עם דיסקציה בעורקים הכליליים

קבוצת קרדיולוגים מאוניברסיטת טהרן באיראן פרסמו לאחרונה תיאור מקרה לא טיפוסי של דיסקציה ספונטנית של העורקים הקורונריים

דיסקציה ספונטנית של העורקים הקורונריים  (SCAD) שלא על רקע אתרוסקלרוטי היא מחלה נדירה שלרוב מופיעה בנשים. המחלה מתייצגת לרוב עם כאבים חריפים בחזה, הפרעות קצב חדריות ואפילו מוות לבבי פתאומי. קבוצת קרדיולוגים מאוניברסיטת טהרן באיראן פרסמו לאחרונה תיאור מקרה לא טיפוסי של דיסקציה כזו בכתב העת הקליני European Journal of Case reports.

גבר בן 33 התייצג במיון במחלקת החירום עם תלונה על עייפות קיצונית וזיעה קרה. לא היתה לו שום תלונה על כאבים בחזה בזמן הכניסה למיון. הוא חווה כאב חזה רטרוסטרנלי יומיים טרם קבלתו לאחר הרמת משקל של 30 קילוגרם בחדר הכושר.

תוצאות הדימות בקבלתו, שכללו טומוגרפיה ממוחשבת כלילית ואק"ג, היו תקינות. עם זאת, אנגיוגרפיה כלילית הראה דיסקציות מרובות בקרונריים. המטופל היה תחת מעקב קרדיולוגי במשך ארבעה חודשים. הוא לא הראה תסמינים, למעט אפיזודה בודדת של כאבים בחזה בזמן רעידת האדמה בטהראן, בזמן שהוא נשא את הילד שלו כדי לברוח מהחדר. בבדיקה של פרפוזיה למיוקרד לאחר אירוע זה, לא נמצאו סימני איסכמיה.

הרופאים האיראנים מסכמים שאירועי סטרס כגון פעילות גופנית אינטנסיבית, לחץ נפשי, תמרון Valsalva  עלולים לגרום ל-SCAD בחולה בריא. במקרה המתואר, ככל הנראה הרמת משקולות כבדות היא הסיבה הסבירה ביותר עבור התחלואה הקורונרית הרופאים ממליצים שחולים יציבים עם SCAD ללא כאב חזה מתמשך ינוהלו באופן שמרני.

מקור:

Mehrani, Mehdi, Alireza Nematollahi, Motahare Hatami, and Kaveh Hosseini. "Coronary artery dissection in a 33-year-old man with fatigue and episodic retrosternal burning: a case report." European Heart Journal-Case Reports 2, no. 3 (2018): yty068.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31020151

נושאים קשורים:  תיאור מקרה,  כאב בחזה,  צנתור לב,  דיסקציה של עורקים כליליים,  מחקרים
תגובות