תיאור מקרה 20.06.2019

תיאור מקרה: חסימת הולכה מלאה כתוצאה מגרורה

CHBs כתוצאה מממאירות הם נדירים יחסית והערכה זהירה של ECGs צריכה להתמקד בעיקר בחיפוש אחרי בלוקים הלב מסוג ראשון העשויים להתפתח בהמשך ל-CHB

למרות שגידולים ממאירים ראשוניים בלב הם נדירים,  גרורות משניות מגידולים אחרים בלב הן שכיחות למדי. מצגים נפוצים כוללים תפליט פריקרדיאלי, חסימת זרימת הדם ממוצאי הלב השונים, הפרעות קצב ובעיקר טכיאריתמיות ובמקרים נדירים מאוד חסימות הולכה מלאות (CHB).

קבוצת חוקרים ממומבאי בהודו פרסמו החודש תיאור מקרה של חסימה מלאה כתוצאה מגרורה בכתב העת הקליני European journal of heart case reports.

גבר בן 28 שסובל מקרצינומה של הלשון עבר ניתוח רדיקל המימנדיבולקטומי. הוא התייצג עם סינקופה חוזרת עם CHB עם קצב בריחה מורכב broad complex escape rhythm. לאחר ביצוע אקוקרדיוגרפיה, נמצאה הסננה גידולית ממאירה למחיצה הבין חדרית. ממצא זה אושש על ידי ביצוע טומוגרפיית לב PET.

הוחלט שקוצב קבוע יושתל. חמישה ימים לאחר ההשתלה של קוצב לב קבוע החולה נפטר מהמופיטיס מסיבי.

CHBs כתוצאה מממאירות הם נדירים יחסית והערכה זהירה של ECGs צריכה להתמקד בעיקר בחיפוש אחרי בלוקים הלב מסוג ראשון העשויים להתפתח בהמשך ל-CHB.

הרופאים מדגישים שחשוב לשלול hypercalcaemia כסיבה הפיכה ל-CHB. שימוש נכון באקו יכול להראות האדרה במחיצות הבין חדריות ונוכחות של תפליט פריקרדיאלי. הדמיה נוספת, כמו הדמיית תהודה מגנטית לבבית או PET, מהווה אישור לאבחנה.

מקור:

Kumar, Dhiraj, Pooja Mankame, Girish Sabnis, and Ashish Nabar. "A case report: metastatic complete heart block." European Heart Journal-Case Reports 2, no. 4 (2018): yty131.

נושאים קשורים:  תיאור מקרה,  חסם הולכה מלא,  מחיצות חדרי הלב,  ממאירות,  גרורות,  מחקרים
תגובות