שינה בילדים 04.08.2019

הפרעות שינה וחוסר מנוחה בקרב ילדים ומתבגרים

מחקר חדש מצא ששיעור הימצאות הפרעה שינה חסרת מנוחה בקרב ילדים הינו 7.7%, והוכח כי היא יכולה להופיע במקביל להפרעות שינה נוספות

הפרעת שינה חסרת מנוחה (RSD – Restless Sleep Disorder) היא תופעה שהוגדרה לאחרונה בילדים המתאפיינים בתנועות גוף גדולות ושינוי תנוחות במהלך השינה הנמשכים לאורך כל הלילה, כאשר ישנן לפחות 5 תנועות גוף בשעה והשפעה התנהגותית משמעותית במהלך היום.

החוקרים זיהו ותיארו את הסינדרום עוד במסגרת מחקר קודם. המחקר מתאר את מאפייני השינה ואת תנועות השינה בקרב הסובלים מהסינדרום בהשוואה לילדים עם תסמונת הרגל העצבנית, ילדים הסובלים מנחירות וקבוצת ביקורת שכללה ילדים בריאים.

המחקר הנוכחי הוא סקירה רטרוספקטיבית של אבחנת הפרעות השינה של 300 ילדים שנבדקו והוערכו במרכז אחד לאבחון הפרעות שינה. 252 מהם עברו פוליסומנוגרפיה על פי התתוויה הקלינית על מנת לזהות את הפרעת השינה המדויקת.

מתוצאות המחקר עולה כי ששיעור ההימצאות של הפרעת שינה חסרת מנוחה בקרב הילדים שנבדקו הוא 7.7%. כמו כן המחקר השווה את שיעור ההימצאות לזה של הפרעות שינה נפוצות אחרות. ממצא נוסף שחשוב לציין בספרות הוא העובדה שהפרעת שינה חסרת מנוחה יכולה להתקיים במקביל להפרעות שינה נוספות, כדוגמת נחירות או פאראסומניה, מבלי להוות ערפלן של האבחנה.

מקור: 

Lourdes M. DelRosso, et al. (2019) Journal of Sleep Research https://doi.org/10.1111/jsr.12870

נושאים קשורים:  שינה בילדים,  תסמונת הרגל העצבנית,  הפרעת שינה חסרת מנוחה,  מחקרים
תגובות