תיאור מקרה 29.08.2019

תיאור מקרה: הרעלת פחמן חד חמצני משנית לעישון סיגריות בבן 40

ההשפעות השליליות של עישון נתפסות לרוב ככרוניות וכאלו המתבטאות לאחר חשיפה של שנים רבות | חשוב שרופאים וגם מטופלים יכירו באפשרות לרעילות מיידית ומסכנת חיים בחשיפה לפחמן חד חמצני

פחמן חד חמצני הוא אחד הגורמים השכיחים ביותר להרעלה קטלנית בארצות הברית, ומחקרים רבים קודמים הראו כי למעשני הסיגריות יש רמות גבוהות יותר של פחמן חד חמצני בדם. עם זאת, ההשפעות השליליות הפוטנציאליות כתוצאה מהרעלת פחמן חד חמצני חריפה מעישון סיגריות מופרז טרם הודגמו באופן מחקרי מהימן.

בכתב העת המדעי The American journal on addictions דווח החודש על מקרה של חולה שסבל מהרעלת פחמן חד חמצני עקב עישון סיגריות.

בדו"ח מקרה זה, גבר בן 40 עם היסטוריה רפואית בעבר של דיכאון, חרדה, התקפי חרדה והפרעות שימוש בחומרים, פיתח הרעלת סימפטומטית חריפה מפחמן חד-חמצני עקב עישון סיגריות מופרז במרחב סגור.

בחולה זה, הפסקת הטיפול בקלונזאפאם חפפה עם הפרעת חרדה והפרעת פאניקה הולכת וגוברת מלווה באגורפוביה קשה, מה שגרם להסלמה בעישון הסיגריות שלו. המטופל עישן שלוש חבילות סיגריות בתוך שלוש שעות ופיתח החמרה בסימפטומים שלו. הוא נדרש לטיפול באשפוז עם בנזודיאזפינים ומתן חמצן היפרבארי.

הרופאים המתארים מדגישים את חשיבות הדיווח שכן על מטפלים להכיר בעשן סיגריות כמקור משמעותי לחשיפה לפחמן חד חמצני. בעוד שההשפעות השליליות של עישון סיגריות נתפסות לעתים קרובות כרוניות ומגיעות לידי מימוש רק לאחר חשיפה של שנים רבות, חשוב שרופאים וגם מטופלים יכירו באפשרות לחשיפת רעילות חריפה מסכנת חיים המשנית לחשיפה לפחמן חד חמצני.

מקור:

Neilsen, Beth K., Joseph Aloi, and Ashish Sharma. "Acute Carbon Monoxide Poisoning Secondary to Cigarette Smoking in a 40‐Year‐Old Man: A Case Report." The American journal on addictions (2019).

נושאים קשורים:  מחקרים,  תיאור מקרה,  עישון סיגריות,  ניקוטין,  עישון,  פחמן חד-חמצני,  הרעלה,  חרדה,  אגורופוביה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
04.09.2019, 21:04

בנושא מניעת עישון זכיתי לכתוב את הספר "חיים ללא עישון" על פי התורה. שכל הקורא אותו מתחילתו ועד סופו לפי הסדר יפסיק לעשן. הספר נמצא בחנויות ספרי קודש. מחירו 20 שקלים. ליתר פרטים ניתן להתקשר 03-6187876 בהצלחה רבה להצלת חיים. יחזקאל