דלקת בדרכי השתן 26.09.2019

חשיבות הימנעות מפעילות מינית לאחר דלקת בשופכה שאיננה גונוקוקלית

על השלכות חידוש יחסי המין לאחר אבחון דלקת שאיננה גונוקוקאלית בשתן בקרב גברים הומוסקסואלים

ייעוץ סטנדרטי באבחון אורטריטיס שאיננה גונוקוקאלית (NGU) כולל הדרכה להימנע מיחסי מין למשך 7 ימים לפחות ועד להיעלמות התסמינים. מדצמבר 2014 ועד יולי 2018, קבוצת מחקר מאוניברסיטת וושינגטון בדקה במחקר גברים שקיימו יחסי מין עם גברים וקיבלו אזיתרומיצין (1 גרם) בשל זיהום NGU.

במהלך 12 שבועות של מעקב, המשתתפים דיווחו על תסמיני הפרשות מהשופכה באופן יומיומי ופעילות מינית ביומנים מבוססי אינטרנט. NGU הוגדרה הימצאות סימפטומים כלשהם הקשורים באורטרה או הפרשות נראות מהשופכה עם 5 לויקוציטים פולימורפונוקלריים ומעלה לכל שדה בעל עוצמה גבוהה. מועד היעלמות הסימפטומים הוגדר כיום הראשון מתוך סדרה של חמשה ימים אסימפטומטיים רצופים.

36 (36%), 22 (22%) ו-42 (42%) מבין 100 משתתפים עם NGU וללא הדבקה משולבת (co infection) של Chamydia trachomatisי(CT)י/ Mycoplasma genitalium - MG סבלו מ-CT-NGU,יMG-NGU וnon-CT/non-MG NGU בהתאמה.

ב94% מהגברים עם MG-NGU סבלו ממוטציה עמידה בפני מקרוליד. עבור כל האטיולוגיות, זמן חציון להסתלקות הסימפטומים לאחר אזיתרומיצין היה 7 ימים, כאשר 37% סבלו מתסמינים שנמשכו יותר מ-7 ימים.

אצל גברים עם CT-NGU,יMG-NGU ו-non-CT/non-MG NGU זמן חציון להסתלקות הסימפטומים היה 4 ימים, ימים לא מוגדרים, ו-7 ימים, בהתאמה. זמן חציון לפעילות מינית ראשונה (מכל סוג שהוא) היה 12 יום, ו-16 יום לפעילות מינית ישירה המערבת את השופכה. 27% מהמטופלים לא נמנעו מחשיפת השופכה לפעילות מינית ישירה במשך התקופה המומלצת.

במתן ייעוץ באבחון NGU צריך לחנך את החולים כי התסמינים עשויים להימשך יותר משבעה ימים, במיוחד עבור NGU שאינו CT, ולהדגיש את הרציונל לתקופת ההימנעות של 7 ימים.

מקור:

Chambers, Laura C., James P. Hughes, Sara N. Glick, Jennifer L. Morgan, M. Sylvan Lowens, Tashina S. Robinson, Sarah S. Romano et al. "Resolution of symptoms and resumption of sex after diagnosis of nongonococcal urethritis among men who have sex with men." Sexually transmitted diseases 46, no. 10 (2019): 676-682.

נושאים קשורים:  מחקרים,  מחלות מין,  אורטריטיס,  יחסי מין,  דלקת בדרכי השתן
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות