גלי חום בגיל המעבר 28.10.2019

השפעת גלי חום ויקיצה בגיל המעבר על תפקוד הלב וכלי הדם

קבוצת חוקרים בינלאומית בדקה את ההשפעה של גלי חום על תפקוד הלב וכלי הדם, תוך בחינה האם גלי החום היו מלווים בעוררות יתר או יקיצה משינה

גלי חום מהווים סימן היכר נפוץ לגיל המעבר בקרב נשים בגיל העמידה. אך סימנים אלה הם מעבר לתסמינים מטרידים בלבד וממחקרים שונים עולה כי לגלי החום יכולה להיות השפעה על איכות החיים ורווחתם וכמו כן הם מהווים סמן פוטנציאלי לסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם (CV).

במחקר שפורסם החודש בכתב העת המדעי sleep בדקה קבוצת חוקרים בינלאומית את ההשפעה של גלי חום (HF) על תפקוד הלב וכלי הדם, תוך בחינה האם גלי החום היו מלווים בעוררות יתר או יקיצה משינה.

החוקרים בדקו שינויים בקצב הלב (HR), לחץ דם (HFs) ומשך מקטע טרום פליטה (pre ejection period) (PEP) בכל אירועי HF פיזיולוגיים ליליים פרטניים אצל נשים במהלך גיל המעבר או לאחר גיל המעבר (גיל: 50.7 ± 3.6 שנים).

החוקרים מצאו כי HFs הקשורים ליקיצה משינה או לעוררות (51.1%), לוו בעלייה בל"ד סיסטולי (SBP; ~ 6 mmHg) ודיאסטולי (DBP; ~ 5 mmHg) ו- HRי(~ 20% עלייה), שנמשכו מספר דקות. לעומת זאת, HFs המופיעים בשינה ללא הפרעה (28.6%) לוו בירידה בלחץ דם סיסטולי ועלייה שולית ב-HR, ככל הנראה רכיבים הקשורים בפיזור החום. כל ה-HF מלווה בירידה ב-PEP, מה שמצביע על עלייה בפעילות הסימפתטית הלבבית, עם עלייה ממושכת יותר במקרים של HFs הקשורים בהפרעה בשינה.

הנתונים הצביעו על כך שבגיל מבוגר יש סיכויים גדולים יותר לפתח הפרעות שינה הקשורות ל-HFs. גלי החום נמצאו במתאם נמוך יותר לגרום ליקיצה בזמן שינת תנועת עיניים מהירה (REM) ובשינת גל-איטית.

החוקרים מסכמים כי הממצאים מראים ש-HFs הקשורים להפרעה בשינה מתרחשים ברובם ובסבירות גבוהה יותר בקרב נשים מבוגרות, מובילים לעלייה ב-HR ו-BP, מה שעלול להשפיע לטווח הארוך על ריסטורציה של פעילות קרדיוווסקולרית תקינה בלילה אצל נשים עם גלי חום מרובים.

מקור:

Baker, F. C., M. Forouzanfar, A. M. Goldstone, S. A. Claudatos, H. Javitz, and J. Trinder. "Changes in heart rate and blood pressure across nocturnal hot flashes associated with or without arousal from sleep." Sleep (2019).

נושאים קשורים:  מחקרים,  REM,  לחץ דם,  גיל המעבר,  מערכת העצבים הסימפתטית,  תסמינים ואזומוטוריים
תגובות