הפרעות נוירולוגיות 03.11.2019

בטיחות, יעילות ומנגנוני הפעולה של קנאבינואידים בהפרעות נוירולוגיות

קבוצת רופאים נוירולוגים מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת ניו יורק פרסמה בכתב העת Lancet סקירה של ראיות ממחקרים קליניים העוסקים הטיפול בקנאביס להפרעות נוירולוגיות

בשני העשורים האחרונים, גוברת ההתעניינות בפוטנציאל הטיפולי של קנאבינואידים להפרעות נוירולוגיות כמו אפילפסיה, טרשת נפוצה, כאבים ומחלות ניווניות. קבוצת רופאים נוירולוגים מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת ניו יורק פרסמה בכתב העת המוביל Lancet סקירה של ראיות ממחקרים קליניים העוסקים הטיפול בקנאביס להפרעות נוירולוגיות.

החוקרים מציינים תחילה כי טיפולים מבוססי קנאביס נגד כאבים וספסטיות בקרב חולים בטרשת נפוצה אושרו במדינות מסוימות. מבחינת ראיות מדעיות, בסקירה מצוין כי ניסויים מבוקרים אקראיים של קנאבידיול הנגזר מהצומח לטיפול בתסמונת לנוקס-גסטאוט (Lennox-Gastaut) ותסמונת דראווט (Dravet), שתי אפילפסיות קשות המופיעות בילדות, אכן מספקים עדויות מהימנות לאפקט נוגד פרכוסים של חומרים אלה. עם זאת, ניסויים קליניים קטנים על קנאבינואידים בהפרעות נוירולוגיות אחרות כמו מחלת הנטינגטון, הפרעת קשב וריכוז ודמנציה לא מצאו השפעות מובהקות.

החוקרים מוסיפים כי למרות תוצאות חיוביות בשתי תסמונות אפילפסיה קשות אלו, נדרשים מחקרים נוספים כדי לקבוע האם ההשפעות האנטי פרכוסיות של קנאבידיול מופיעות גם בצורות אחרות של אפילפסיה. בנוסף מחקרים עתידיים צריכים לאתר מנגנונים שיאפשרו לעקוף אתגרים פרמקוקינטיים במתן קנאבינואידים דרך הפה, כמו גם לחשוף את המנגנונים המדויקים שבאמצעותם קנאבידיול ו/או חומרים קנאבינואידים אקסוגניים ואנדוגניים אחרים מביאים להשפעות הטיפוליות המשמעותית.

מקור:

Friedman, Daniel, Jacqueline A. French, and Mauro Maccarrone. "Safety, efficacy, and mechanisms of action of cannabinoids in neurological disorders." The Lancet Neurology (2019).

נושאים קשורים:  מחקרים,  קנאביס,  מריחואנה,  אפילפסיה,  תסמונת דראווט,  תסמונת לנוקס-גסטאוט,  דמנציה,  פרכוסים,  קנאבינואידים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות