פגם בליגמנט התומך של הפין 01.12.2019

תוצאים לאחר תיקון פגמים מולדים או נרכשים בליגמנט התומך של הפין

במחקר נסקרו המנגנונים והתוצאים במטופלים שהגיעו עם פגמים בליגמנט התומך של הפין (penile suspensory ligament - PSL) ועברו תיקון

מטרת המחקר הנוכחי היתה לסקור את המנגנונים והתוצאים עבור מטופלים שהגיעו עם פגמים בליגמנט התומך של הפין (penile suspensory ligament י- PSL) ועברו תיקון.

מחקר סקירה רטרוספקטיבי כלל 118 מטופלים עם סוגים שונים של פגמים ב-PSL שהצריכו התערבות ניתוחית לצורך תיקון בין השנים 1993-2018. הגיל הממוצע של המטופלים (טווח) בזמן הגעתם לקבלת טיפול היה 29 (12-60) שנים וזמן המעקב הממוצע (טווח) אחריהם היה 8 חודשים (3 חודשים-12 שנים).

האבחנה של הפגמים היתה קלינית, לרוב עם היסטוריה של אי יציבות של הפין, כאב או עקמת (Curvature)/ תסביב (Torsion) ואושרה באמצעות מבחן זקפה מלאכותי. בנוסף, בחלק מהמקרים, על פי הצורך, החוקרים השתמשו גם במבחן זקפה לילי (NPT - Nocturnal tumescent testing) וב-MRI.

התיקונים הניתוחיים בוצעו באמצעות הנחה של תפרים לא נספגים בין ה-Tunica albuginea של הפין והסימפסיס פוביס. התוצאים לאחר הניתוח דווחו במרפאה באמצעות שאלות ישירות ובמקרים בהם המטופלים לא היו מרוצים עם תוצאות הניתוח, בוצעו חזרות על הבדיקות שצוינו קודם.

האטיולוגיות והאינדיקציות הניתוחיות לביצוע התיקון בקרב 118 המטופלים שהשתתפו במחקר כללו: מומים שניוניים לטראומה מינית (n=66), עקמת מולדת של הפין ו/או היעדר/ רפיון מולד של הליגמנט (n=37), מחלת Peyronie'sי(n=8) ופגיעה בזקפה כתוצאה מבעיה ורידית (Venogenic erectile dysfunction)י(n=7).

תוצאות המחקר הראו כי בקרב 85% מהמטופלים הושגו תוצאות ניתוחיות טובות שבאו לידי ביטוי בייצוב ויישור הפין ובחזרה לתפקוד מיני תקין. בנוסף, 82% מהמטופלים היו מרוצים מאוד עם תוצאי הניתוח. עוד נמצא כי סיבוכים הופיעו בקרב ארבעה מטופלים וכללו פגיעות ארוכות טווח בזקפה.

החוקרים הסיקו כי פגמים ב-PSL הם לא נפוצים ולרוב מינוריים, אך עם אבחנה נכונה, ניתן לרוב להגיע לתוצאות קוסמטיות ותפקודיות טובות.

מקור:

Ralph, O. et al. (2019) BJU International 124,4.

נושאים קשורים:  מחקרים,  פגמים בפין,  הליגמנט התומך של הפין,  בעיות בזקפה,  תפקוד מיני
תגובות