סרטן המעי הגס 16.12.2019

השפעת פעילות גופנית על התקדמות מחלת סרטן המעי הגס

החוקרים ביצעו מחקר עוקבה פרוספקטיבי במטרה לבחון את השפעתה של פעילות גופנית על תוצאים שונים במטופלים עם סרטן המעי הגס והרקטום בשלבים מתקדמים של המחלה

פעילות גופנית (אילוסטרציה)
פעילות גופנית (אילוסטרציה)

פעילות גופנית קבועה מקושרת להפחתה בסיכון לחזרת מחלה ולתמותה בקרב מטופלים שחלו בסרטן המעי הגס והרקטום ללא גרורות. נכון להיום, לא בוצעו מחקרים גדולים שבדקו את ההשפעה של פעילות גופנית על מטופלים עם סרטן המעי הגס והרקטום מתקדם/ גרורתי (mCRC – Metastatic colorectal cancer).

החוקרים ביצעו מחקר עוקבה פרוספקטיבי מקונן (Nested) בתוך מחקר בשם Cancer and Leukemia Group B (Alliance)/SWOG 80405 י(ClinicalTrials.gov identifier: NCT00265850), מחקר שלב 3 שמומן ע"י ה-National Cancer Institute ובחן טיפול סיסטמי למטופלים עם mCRC.

במחקר הנוכחי, המטופלים הוזמנו חודש לאחר תחילת הטיפול והתבקשו למלא שאלון מתוקף בו הם דיווחו על הפעילות הגופנית הממוצעת שלהם במהלך החודשיים האחרונים. על בסיס השאלון, החוקרים חישבו את שעות השווה ערך המטבולי (MET - Metabolic equivalent task) בשבוע במטרה לכמת את הפעילות הגופנית.

נקודות הסיום המרכזית במחקר הראשי והמשני היתה ההישרדות הכוללת (OS – Overall survival). נקודות הסיום המשנית במחקר כללו הישרדות ללא התקדמות מחלה (PFS – Progression-free survival) ותופעות לוואי הקשורות לטיפול בדרגה 3 ומעלה.

בנוסף, במטרה להקטין את הערפול שנגרם כתוצאה ממצב רפואי ירוד, החוקרים לא כללו מטופלים שחוו התקדמות או נפטרו במהלך תקופה של 60 ימים ממילוי השאלון והשתמשו באנליזת רגרסיה מסוג Cox proportional hazards לבקרה על משתנים פרוגנוסטיים ידועים, מחלות רקע ואיבוד משקל.

בעוקבה הסופית נכללו 1,218 מטופלים. תוצאות המחקר חשפו כי בהשוואה למטופלים שעסקו בפחות מ-3 שעות MET של פעילות גופנית בשבוע, מטופלים עם 18 שעות ומעלה בשבוע הציגו יחס סיכונים מותאם עבור OS של 0.85 (רווח בר סמך 95%: 0.71-1.02 ; PTrend= 0.06) ויחס סיכונים מותאם עבור PFS של 0.83 (רווח בר סמך 95%: 0.70-0.99 ; PTrend= 0.01).

עוד נמצא כי בהשוואה למטופלים עם פחות מ-9 שעות MET שבועיות, מטופלים עם מעל 9 שעות MET שבועיות הדגימו יחס סיכונים מותאם עבור תופעות לוואי בדרגה 3 ומעלה של 0.73 (רווח בר סמך 95%: 0.62-0.86 ; PTrend< 0.001).

המסקנות של החוקרים היו כי בקרב מטופלים עם mCRC שהשתתפו במחקר ה-Cancer and Leukemia Group Bי(Alliance)/SWOG 80405), הקשר בין פעילות גופנית ל-OS לא היה מובהק. בנוסף, החוקרים מצאו כי פעילות גופנית קשורה ל-PFS ארוך יותר ולסיכון מותאם נמוך יותר לחוות תופעות לוואי הקשורות לטיפול בדרגה 3 ומעלה.

מקור:

Guercio, B.J. et al. (2019) Journal of Clinical Oncology 37,29.

נושאים קשורים:  סרטן המעי הגס והרקטום,  פעילות גופנית,  הישרדות כוללת,  סרטן מתקדם,  סרטן גרורתי,  תופעות לוואי,  מחקרים
תגובות