תיאור מקרה 30.12.2019

תיאור מקרה: המוגלבין מסוכרר נמוך בחולה סוכרתי עם אנמיה מיקרוציטית

רופאים רבים נוטים לשכוח כי רמות נמוכות או גבוהות של HA1C יכולות להעיד על פתולוגיות שונות ולא תמיד לשקף נכונה את מצב החולה הסוכרתי

המוגלובין A1C אומץ בכל רחבי העולם כפרמטר מעבדתי מנחה בכל הנוגע לאיזון וטיפול בסוכרת. רופאים רבים נוטים לשכוח כי רמות נמוכות או גבוהות של HA1C יכולות להעיד על פתולוגיות שונות ולא תמיד לשקף נכונה את מצב החולה הסוכרתי.

בתיאור מקרה מטייוואן, קבוצת רופאים פנימאים מדווחים על בן 75 שהוערך כי הוא סובל לאורך חייו מאנמיה מיקרוציטית והתקבל עם רמות נמוכות של HA1C למשך חמישה חודשים. הערכה מעבדתית עם צביעת brilliant cresyl blue ואלקטרופורזה של המוגלובין גילתה מחלת המוגלובין H כגורם הבסיסי הן לאנמיה המיקרוציטית והן למדידת ה-HA1C הנמוכות שנמצאו.

מחברי תיאור המקרה מסיקים כי הרס אריתרוציטים מוגבר כמו במחלת המוגלובין H יכול לגרום למדידת רמות נמוכות של HA1C שאינן מעידות כלל על מצב החולה הסוכרתי.

המחברים מדגישים כי כאשר מתמודדים עם ערך HA1C מוטל בספק, על רופאים העוסקים בסוכרת לשקול תמיד את האפשרות של גורמים בסיסיים שלא התגלו ולא בהכרח להסיק שתוצאות המעבדה של HA1C נגרמות בהכרח ממשטר גליקמי הדוק.

מקור:

Fan, F., Chen, C.-H., & Yang, H.-C. (2019). Haemoglobin A1C Levels Constantly Below Lower Reference Limit in a Diabetic Patient With Microcytic Anaemia. European Journal of Case Reports in Internal Medicine, 2. https://doi.org/https://doi.org/10.12890/2019_001338

נושאים קשורים:  תיאור מקרה,  מחקרים,  המוגלובין A1C,  מחלת המוגלובין H,  אנמיה מיקרוציטית,  תלסמיה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
03.01.2020, 09:03

לא מבינה מה חדש פה. דבר ידוע ומוכר לכל העוסקים בסוכרת.