טיפול נמרץ אמבולטורי 01.01.2020

טיפול בחולים מורכבים סוציאלית ביחידה האמבולטורית לטיפול נמרץ (A-ICU)

החוקרים מצאו כי אי ההתאמה בין מערכת הבריאות לצרכים הקליניים והסוציאליים של המטופלים היא גורם מפתח לתוצאות לקויות למטופלים בעלי עלות גבוהה עם צרכים רבים

אמבולנס, טיפול נמרץ (צילום: אילוסטרציה)
אמבולנס, טיפול נמרץ (צילום: אילוסטרציה)

חולים בעלי עלות גבוהה עם צרכים רבים (HNHC) צורכים חלק גדול ממשאבי הבריאות אך לרוב מקבלים טיפול תת-אופטימלי בטיפול הראשוני. טיפול נמרץ אמבולטורי מנסה להתאים בצורה טובה יותר לצרכיהם של חולים אלה, אך אנו יודעים מעט על איך הצוות אשר מטפל בקליניקות אלה במטופלים בעלי צרכים סוציאלים מורכבים תופסים את עבודתם.

החוקרים ערכו מחקר איכותי על חוויות הצוות הרב תחומי במרכז לבריאות הפדרלי (FQHC) בטיפול בחולים HNHC חסרי בית במסגרת יישום שוטף של התערבות ה-A-ICU. החוקרים ערכו ראיונות חצי-בנויים עם 9 חברי צוות של ה-A-ICU ו-6 חברי צוות בטיפול הרגיל. הם ערכו ניתוח נושאי בגישה אינדוקטיבית ברמה סמנטית.

הצוות ראה מורכבות כשילוב של אתגרים סוציאליים, התנהגותיים ורפואיים אשר הובילו לאי התאמה בין המטופל למערכת הבריאות. הצוות רואה את הדברים הבאים כמרכיבים עיקריים בטיפול מטופלי HNHC: מתן מענה לצרכים הקליניים והפסיכוסוציאליים ביחד, התמדה בהישארות מחוברים לחולים גם בתקופות כאוטיות, מחויבות משותפת וגיבוש בין חברי הצוות וגמישות להתאמת הטיפול למצבים האישיים של המטופל. הגדרות המשתתפים להצלחה התרכזו בשיפור מעורבות המטופל ולאו דוקא בהפחתת העלויות.

חברי הצוות של ה-FQHC העובדים עם מטופלי HNHC תופשים את אי ההתאמה בין מערכת הבריאות לצרכים הקליניים והסוציאליים של המטופלים כגורם מפתח לתוצאות לקויות אצל מטופלים אלה. צוותי A-ICU עשויים לגשר על אי התאמות אלה על ידי מתן תמיכה פסיכוסוציאלית, מתן טיפול גמיש וטיפול גיבוש צוותי לתמיכה במעורבות המטופל.

מקור:

Chan B. et al, (2019) Annals of Family Medicine doi: 10.1370/afm.2464

נושאים קשורים:  מרכז לבריאות הפדרלי,  תמיכה פסיכוסוציאלית,  מחקרים,  טיפול נמרץ אמבולטורי
תגובות