דורמינול 30.03.2020

תרופה יעילה לטיפול בנדודי שינה (אינסומניה)

תוצאות המחקר הצביעו על כך ששילוב התמציות הקבועות היה עדיף באופן מובהק על פני הפלצבו, מבחינת זירוז ההירדמות

צמח הולריאן וצמח הכשות משמשים באופן מסורתי כעזרי שינה. במחקר קליני, שפורסם בכתב העת הקליני Phytotherapy Research הודגמה יעילות שילוב התמציות הקבוע, כפי שמופיע בתכשיר דורמינול לילה, בהשוואה לטיפול בפלצבו (אינבו), בקרב חולים הסובלים מנדודי שינה (אינסומניה) שאינם נובעים ממקור אורגני.

החוקרים בחנו את דפוסי השינה של נבדקים בביתם, באמצעות מערכת הקלטת פעילות מוחית ניידת המותאמת לשינה. תקופת הטיפול נמשכה ארבעה שבועות והמטופלים קיבלו תמצית פלצבו, תמצית ולריאן בלבד (Ze 911) או שילוב של תמצית הכשות ותמצית הולריאן (Ze 91019) – כפי שמופיע בתכשיר דורמינול לילה. הכמות של התמצית המכילה ולריאן בלבד הייתה זהה לכמות הכלולה בשילוב התמציות הקבוע, כלומר 500 מ"ג תמצית ולריאן. בתמצית המשולבת נוספו 120 מ"ג תמצית כשות. שתי התמציות הוכנו עם מתנול 45% / מ"ל ​​ ביחס תמצית: תרופה של 5.3:1 לולריאן ו-6.6:1 לכשות.

תוצאות המחקר הצביעו על כך ששילוב התמציות הקבועות היה עדיף באופן מובהק על פני הפלצבו, מבחינת זירוז ההירדמות. לעומת זאת, תמצית ולריאן בלבד לא קיצרה משמעותית את משך הזמן עד להירדמות. התוצאות מצביעות על כך ששילוב התמציות מראה יעילות אל מול שימוש בתמצית ולריאן בלבד.

גרף 1. דורמינול לילה (ולריאן בשילוב כשות, עמודה ימין) מקצר באופן מובהק את משך הזמן עד להירדמות לאחר ארבעה שבועות טיפול (ירוק בהיר) בהשוואה למצב הבסיס (ירוק כהה).

מחקר נוסף שפורסם בכתב העת הקליני European Journal of Medical Research על שילוב תמצית ולריאן וכשות (במינון המופיע בתכשיר דורמינול לילה) נערך בקרב 30 חולים הסובלים מנדודי שינה קלים-בינוניים שאינם ממקור אורגני. החולים טופלו בשתי טבליות בערב. כל טבליה הכילה 250 מ"ג תמצית ולריאן ו-60 מ"ג תמצית כשות. בדיקת הקלטות של פעילות המוח בזמן השינה לאחר שבועיים של טיפול הראתה הפחתה בזמן עד להירדמות וירידה בזמן הערות הכולל במשך השינה.

גרף 2. הפחתה במשך הזמן עד להירדמות (צד ימין) לאחר שבועיים (ירוק בהיר) של טיפול בתמצית ולריאן וכשות לעומת משך הזמן להירדמות לפני הטיפול (ירוק כהה) . בנוסף ירידה בזמן הכולל של הערות במהלך השינה (צד שמאל) לאחר שבועיים של טיפול (ירוק בהיר) לעומת לפני תחילת הטיפול (ירוק כהה).

כמו כן שלב שינה 1 (S1) הופחת באורכו ומשך השינה העמוקה, המיוצגת בתדירות הגל האיטית, עלה. בנוסף, המטופלים העריכו את תחושת הרעננות בבוקר לאחר השינה על פי דירוג על סולם מ-1 עד 6 ונמצא שיפור משמעותי לאחר שבועיים של טיפול. החוקרים מדווחים כי לא נצפו תופעות לוואי.

זוג מחקרים אלו, כמו גם מספר מחקרים נוספים, מעידים כי לתשלובת של ולריאן וכשות, דורמינול לילה, יעילות גבוהה כעזרי שינה לסובלים מנדודי שינה.

למידע  נוסף, לחץ/י כאן.

להזמנת מוצר לדוגמה, לחץ/י כאן

מחקרים: 

EFFECT OF A FIXED VALERIA:"-J-Hop EXTRACT COMBINATION (Ze 91019)* ON SLEEP POLYGRAPHY IN PATIENTS WITH NON-ORGANIC INSOMNIA: A PILOT STUDY A. FüsseP, A. Wolf!, A. Brattström 2

PHYTOTHERAPY RESEARCH
Phytother. Res. (in press)
Published online in Wiley InterScience
(www.interscience.wiley.com) DOI: 10.1002/ptr.2167

נושאים קשורים:  דורמינול,  נדודי שינה,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך