נגיף הקורונה 19.03.2020

התנהלות בעת התפרצות נגיף הקורונה

מגפת הקורונה מחייבת אותנו לשינוי בהתנהלות היומיומית שלנו. אנו קוראים לרופאים במרפאות הראשוניות לנקוט צעדים למניעת הדבקה ושמירה על המטופלים והמטפלים כאחד

ההמלצות הנ"ל תקפות נכון ל-18/3/2020

מה עושים

בשלב ראשון ע"י הפחתה ככל שניתן של ביקורי מטופלים במרפאה. מומלץ להסיט כל מה שניתן לביקורים שאינם מחייבים הגעה פיזית למרפאה– ביקורים טלפוניים או בעזרת שימוש באמצעים דיגיטליים.

בשלב שני - ביקורים שמגיעים למרפאה - יש לייצר הפרדה בין חולים עם מחלות חום ו/או מחלות רספירטוריות לשאר החולים, על ידי זימון בשעות נפרדות, והפרדה בין אזורי קבלה ובדיקה במרפאה. יש לתת לכל מטופל עם חשד למחלת חום/רספירטורית מסכה כירורגית מיד עם כניסתו למרפאה. אם כשמטופל מגיע לא בתיאום - לבצע טריאז לפני הכניסה למרפאה, על מנת למנוע שהות במרפאה של חולה מדבק ללא הגנה והפרדה.

יש להקפיד הקפדה יתרה על ניקיון במרפאה ובציוד הרפואי: ניקוי משטחים, לחצנים, ידיות וציוד רפואי כגון סטטוסקופ ומד לחץ דם, היכולים להוות מקור הדבקה.

התמגנות אישית - לפחות - מסיכה כירורגית למטפל, הקפדה על שטיפת ידיים עם מים וסבון לפני ואחרי כל בדיקת מטופל.

בחולים עם סיכון גבוה לCOVID-19 (תמונה קלינית מתאימה +/- סיפור אפידמיולוגי) - בדיקה במיגון מלא הכולל גם חלוק, כפפות ומשקפי מיגון.

מרפאות שונות יצרו נהלים פנימיים שונים בהתאם לאופי המרפאה וכוח האדם, אולם העקרונות הבסיסיים הם המצוינים לעיל.

שאלות ותשובות בנושא נגיף הקורונה

עריכה דר' מיכל שני

התשובות נכונות לתאריך ה-18.3.20

אסטמה COPD ונגיף הקורונה

מכיוון שנגיף הקורונה גורם למחלה ריאתית עלתה השאלה האם יש טעם לתת טיפול מונע מוגבר לחולה עם אסטמה או COPD כדי להגן עליו? האם יש מקום לתת טיפול למטופל עם אסטמה מאוזנת שאיננו מקבל טיפול מונע כעת?

יחד עם זאת במחלות ויראליות אחרות העלאת המינון של טיפול מונע לא גרמה לירידה בתחלואה או בחומרתה. נשארנו עם הגיון קליני בסיסי, צריך לטפל בחולי הריאות על פי מצבם הקליני.

חיסון פנאומוקוקלי ונגיף הקורונה

דלקת הריאות בקורונה נגרמת על ידי הנגיף עצמו, ואיננה תוצאה של זיהום משני כמו בשפעת. לכן למחשבה שחיסון פנאומוקוקלי יוכל למנוע דלקת ראות משנית בקרב חולי קורונה אין בסיסי קליני. יחד עם זאת לחיסון פנאומוקוקלי בקשישים ובחולים כרוניים יש ערך ללא קשר לנגיף הקורונה ואין כל מניעה לתת את החיסון למי שמבקש.

 חוסמי ACE ו-ARBs ונגיף הקורונה

מתוך הודעת האיגוד הישראלי לנפרולוגיה ויתר לחץ דם:

בימים האחרונים ישנן ספקולציות ברשתות החברתיות לגבי הקשר בין תרופות ממשפחת חוסמי ה-ACE וממשפחת ה-ARBs לנגיף הקורונה.

תרופות אלו ניתנות להתוויות של טיפול ביתר לחץ דם ובמקרים שונים של מחלות כליה ולב. נראה מדיווחים ראשונים מסין שחולים עם יתר לחץ דם או מחלות כליה ולב נמצאים בסיכון מוגבר לתמותה או תחלואה קשה מהנגיף.

החשש שהועלה לגבי התרופות נובע מהעובדה שלנגיף ה-COVID-19 וכניסתו לתאים יש אכן קשר ביולוגי לתהליך האנזימטי שאליו נקשרות תרופות אלו. עיקר הקשר נובע מהאנזים ACE2 שמאפשר כניסת הנגיף לתאים. רמת ACE2 עולה בדם בעת נטילת התרופות הנ"ל. עם זאת, אין שום עדות קלינית שהתרופות הנ"ל מסכנות יותר להדבקות או מחלה קשה מנגיף הקורונה ולפחות תיאורטית וממחקר בסיסי בלבד. יתכן שהתרופות דווקא מגינות מהנגיף. גם מידע זה הינו ראשוני בלבד ולא ניתן להסיק ממנו אי אלו מסקנות. מכאן שאין כרגע שום ביסוס  קליני או מדעי להמליץ להפסיק חוסמי ACE או ARBs למי שנוטל אותן.

המלצתנו היא שבעת מחלה קשה עם סכנת התייבשות (לדוגמא מחלת חום עם הקאות מרובות או שלשולים), יש להפסיק את התרופות ממשפחת חוסמי ACE או ה-ARBs זמנית עד להתאוששות. המלצה זאת נכונה לכל מחלה שהיא.

מטופלים המקבלים טיפול ביולוגי ונגיף הקורונה

מתוך ההמלצות של האיגוד הישראלי לרפואת עור ומין:

למטופלים המקבלים טיפולים ביולוגים בכל מצב בו יש חום גבוה, וחשד למחלה זיהומית יש להפסיק טיפול ביולוגי עד חלוף החום והבראה מהמחלה הזיהומית.

מטופלים בטיפול ביולוגי שאינם סובלים מתסמינים של שיעול קוצר נשימה או חום אינם צריכים להפסיק טיפול ביולוגי בין אם הם שוהים בבידוד, ובין אם לא.

במטופלים המתוכננים לקבל טיפול במבטרה שהינה בעלת השפעה ארוכת טווח יש לשקול כל מקרה לגופו, יחד עם הרופא המטפל. במידה ומדובר בטיפול אחזקה בלבד, יש לשקול את דחיית הטיפול במבטרה תוך תיאום עם הרופא המטפל. במקרים בעייתיים מומלץ להתייעץ עם רופא מומחה בתחום הזיהומים.

טיפול בחולי סרטן בתקופה זו

מתוך ההמלצות של האיגוד לאונקולוגיה קלינית ורדיותרפיה:

הדינמיקה של "משבר הקורונה" בארץ ובעולם מעלה שאלות גם בנושא הטיפול בחולים האונקולוגיים. מתוך איסוף המלצות של גופים אונקולוגים גדולים (ארה"ב, אירופה) והמלצות משרד הבריאות ניתן לסכם את הנקודות הבאות, שיכולות לעזור בקבלת ההחלטות בכל מכון ומרפאה אונקולוגית:

  1. חולים במחלת סרטן פעילה בדומה לחולים במחלות כרוניות אחרות נמצאים בסיכון מוגבר יותר להופעת סיבוכים כתוצאה מהוירוס ולתמותה
  1. אין מידע לגבי סוג טיפול אונקולוגי ספציפי וסיכון מוגבר יותר להידבקות בוירוס ולסיבוכים כתוצאה מכך ולכן אין כרגע שום המלצה מבוססת ספרות לגבי שינויים כלשהם בטיפול האונקולוגי המתוכנן לחולים
  1. נכון להיום, יש לתת עדיפות למתן הטיפול הסדיר על פני החשש מהידבקות בנגיף.
נושאים קשורים:  נגיף הקורונה,  הודעות
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות