נוירובלסטומה 25.03.2020

האם הארכת טיפול האינדוקציה יכולה לשפר תוצאי ההישרדות בחולי נוירובלסטומה בסיכון גבוה?

מטרת המחקר הנוכחי היתה לבחון האם הוספה של שני מחזורי כימותרפיה המכילה Topotecan, בהשוואה לטיפול האינדוקציה הסטנדרטי, יכולה לשפר את ההישרדות ללא אירועים בחולי נוירובלסטומה

ההישרדות ארוכת הטווח של מטופלים עם נוירובלסטומה בסיכון גבוה היא עדיין מתחת ל-50%, על אף טיפול רב-מודלי אינטנסיבי. מטרת המחקר הנוכחי היתה לבחון האם הוספה של שני מחזורי כימותרפיה המכילה Topotecan, בהשוואה לטיפול האינדוקציה הסטנדרטי, יכולה לשפר את ההישרדות ללא אירועים (EFS – event-free survival) של אותם מטופלים.

החוקרים ביצעו מחקר אקראי מבוקר פרוספקטיבי, רב מרכזי, בתווית פתוחה, ב-58 בתי חולים בגרמניה ובשווייץ. במחקר נכללו מטופלים בגילאי 1-21 שנים עם נוירובלסטומה שלב 4 ומטופלים בגילאי שישה חודשים-21 שנים עם גידולים עם הכפלה של MYCN - MYCN-amplified tumors. נקודת הסיום המרכזית שנבדקה במחקר היתה EFS.

המטופלים שהשתתפו במחקר חולקו באופן אקראי לטיפול אינדוקציה סטנדרטי שכלל שישה מחזורי טיפול או לטיפול אינדוקציה כימותרפי ניסיוני שהחל עם תוספת של שני מחזורי טיפול שכללו Topotecan,יCyclophosphamide ו-Etoposide ולאחריהם טיפול אינדוקציה כימותרפי סטנדרטי (שמונה מחזורי טיפול בסך הכל).

לאחר טיפולי האינדוקציה, כל המטופלים קיבלו כימותרפיה במינון גבוה יחד עם השתלת מח עצם אוטולוגית מצילה ו-Isotretinoin כקונסולידציה. כמו כן, מטופלים עם גידולים פעילים בסוף טיפולי האינדוקציה קיבלו גם טיפולי קרינה.

במחקר השתתפו 536 מטופלים, כאשר 422 חולקו באופן אקראי לזרוע ביקורת (n=211) ולזרוע הניסוי (n=211); החציון של זמן המעקב היה 3.32 שנים (טווח בין רבעוני: 1.65-5.92). בסיום איסוף המידע, ה-EFS בשלוש שנים של מטופלים בזרוע הניסוי ובזרוע הביקורת הייתה 34% ו-32% [רווח בר סמך 95%: 28-40% ו-26-38% ; P=0.258], בהתאמה.

באופן דומה, ההישרדות הכוללת בשלוש שנים היתה דומה בין המטופלים [54% ו-48% (רווח בר סמך 95%: 46-62% ו-40-56%), בהתאמה ; P=0.558]. כמו כן, לא נמצא הבדל בתגובה לטיפול האינדוקציה של הכימותרפיה בין שתי זרועות המחקר.

החוקרים מצאו כי החציון של מספר תופעות הלוואי הלא קטלניות פר מטופל היה גבוה יותר בזרוע הניסוי, בזמן שהחציון של מספר הרעילויות פר מחזור כימותרפיה היה ללא הבדל.

החוקרים הסיקו כי בזמן שהנטל על המטופלים גבר בעקבות הארכת טיפול האינדוקציה ובגלל עלייה ברעילות, ההוספה של שני מחזורי כימותרפיה המכילה Topotecan לא שיפרה את ה-EFS בקרב מטופלים עם נוירובלסטומה בסיכון גבוה, ועל כן אינה מומלצת.

מקור: 

Berthold, F. et al. (2020) Annals of Oncology 31,3.

נושאים קשורים:  נוירובלסטומה,  טיפול אינדוקציה,  טופוטקן,  כימותרפיה,  הישרדות,  מחקרים
תגובות