זיהומים 21.04.2020

זיהום במטופלים בגיל המבוגר: פרספקטיבה על חוויית המטופל

החוקרים בדקו מתי ומדוע חולים מבוגרים פונים לייעוץ רפואי לצורך טיפול בזיהום פוטנציאלי

זיהום הוא מצב שכיח בקרב חולים בגילאים מבוגרים. זיהום קשה מהווה גורם משמעותי לאשפוזים לא מתוכננים הקשורים בתחלואה נוספת ובתמותה.

בספרות המקצועית קיים חוסר במידע בנוגע לגורמים שונים המובילים מטופלים מבוגרים לפנות לייעוץ רפואי כאשר הם עלולים לסבול מזיהום.

קבוצת רופאי משפחה פרסמו לאחרונה עבודה ראשונית בכתב העת המדעי British Journal of General Practice שנועדה לבחון ולאפיין את תסמיני הזיהום מנקודת מבטם של מטופלים מבוגרים, ולנסות להגדיר מתי ומדוע חולים מבוגרים פונים לייעוץ רפואי לצורך טיפול בזיהום פוטנציאלי.

החוקרים ביצעו מחקר שהתבסס על ראיונות עם מבוגרים בגיל 70 ומעלה עם אבחנה קלינית של זיהום שטופלו ביחידות טיפול אמבולטורי במחוז אוקספורד בבריטניה. למשתתפים ניתנה האפשרות לבצע את הראיון עם המטפל/ת שלהם.

המחקר האיכותני כלל 28 משתתפים (22 חולים ושישה מטפלים). החולים (בני 70-92 שנים) חוו מגוון של זיהומים שונים. מספר תסמינים מוקדמים שאינם ספציפיים תוארו (חום, תחושת חוסר נוחות, עייפות, הקאות, כאבים ובלבול / הזיות). תופעה של ניסיון לצמצום או המעטה בחומרת בתסמינים היתה נפוצה ביותר. באופן צפוי, משתתפים עם ניסיון עבר של זיהום נטו להיות טובים יותר בפירוש הסימפטומים שלהם.

גורמים שאותרו במחקר כמשפיעים על הגעה לייעוץ רפואי כללו בקשה משפחתית להגיע לטיפול רופא, סימפטומים בלתי נסבלים, משך סימפטומים ארוך ואי יכולת להסתדר בטיפול עצמי. בחלק מהמקרים נמצא כי מטופלים לא רצו להגיע לטיפול בשל הרצון שלא להיות נטל על המשפחה.

מחברי המחקר מסיקים כי ייעוץ מותאם למבוגרים המדגיש תסמינים מוקדמים של זיהום עשוי להועיל. הידיעה של הרופא (או הרמת דגל במערכת הממוחשבת) אם חולים עברו מקרה של זיהום בעבר עשויה לעזור לאנשי מקצוע בתחום הבריאות בהערכה הקלינית של חולים מבוגרים עם זיהום אפשרי.

מקור: 

British Journal of General Practice 6 April 2020; bjgp20X709397. DOI: 10.3399/bjgp20X709397

נושאים קשורים:  מחקרים,  זיהום,  קשישים,  מבוגרים,  אלח דם,  זיהומים בקהילה
תגובות