סרטן השד 03.05.2020

מאפיינים, טיפול ופרוגנוזה של תחלואה בסרטן השד במהלך הריון או אחרי לידה

סרטן שד בהריון או מיד לאחריו נמצא קשור בתכונות שליליות מבחינה קלינית-פתולוגית בהשוואה למקרי ביקורת

סרטן השד במהלך ההריון (BC-P) או בשנה הראשונה שלאחר הלידה (BC-PP) הוא נדיר וטרם ברור האם הוא שונה מהותית מסרטן השד (BC) בנשים צעירות ללא רקע של הריון.

קבוצת מחקר אמריקאית מ-mayo clinic השתמשה במאגר המידע המוסדי במרפאות ובבית החולים כדי לאתר מקרים של BC-P ו-BC-PP ולבצע התאמה לצורך השוואה עם קבוצת חולות בקרה שלקו בסרטן שד ללא רקע של הריון. החוקרים השתמשו בתיקי חולות שאובחנו בין 1 בינואר 1985 ועד 31 בדצמבר 2013.

במחקר נכללו 2 קבוצות של חולות ו-2 קבוצות בקרה מתואמות. קבוצה ראשונה של 65 חולות BC-P להן הותאמה קבוצת בקרה של 135 חולות, וקבוצה שניה של 75 חולות BC-PP להן הותאמה קבוצת בקרה של 145 חולות. בהשוואה לקבוצות הביקורות, בשתי הקבוצות נמצא שיעור גבוה יותר של מקרי סרטן בשלב מתקדם ושיעור גבוה יותר של גידול שלילי לקולטן אסטרוגן. בקרב חולות עם סרטן שד שלב I-III, דפוסי הטיפול המקומי היו דומים בין קבוצות ההריון לבין קבוצות הבקרה, כאשר רוב החולות עברו ניתוח והקרנות. יותר מ-75% מהחולות עם סרטן שד שלב I-III קיבלו טיפולים כימותרפיים. מקרי BC-P הגיבו טוב לכימותרפיה, כאשר הרוב קיבל דוקסורוביצין/ ציקלופוספמיד כל 3 שבועות. בקרב חולות BC-P לא נמצאו שיעורי הישנות מחלה או תמותה גבוהים מאלו של החולות בקבוצת הבקרה. לעומת זאת, במקרים של BC-PP נצפה סיכון נמוך יותר, אך לא ממובהק סטטיסטית, להישנות המחלה או לתמותה בהשוואה לקבוצת הביקורת.

החוקרים מסכמים כי סרטן שד בהריון או מיד לאחריו נמצא קשור בתכונות שליליות מבחינה קלינית-פתולוגית בהשוואה למקרי ביקורת באוכלוסיית מרפאה זו. עם זאת, לא נמצאו תוצאות נחותות עבור חולות סרטן שד קשור להריון בהשוואה לחולות ללא רקע של הריון, זאת ככל הנראה כתוצאה מקבלת טיפול אגרסיבי רב-מערכתי.

מקור:

O’Sullivan, Ciara C., Sheeba Irshad, Zheyu Wang, Zhuojun Tang, Christopher Umbricht, Gary L. Rosner, Mindy S. Christianson, Vered Stearns, and Karen Lisa Smith. "Clinico-pathologic features, treatment and outcomes of breast cancer during pregnancy or the post-partum period." Breast Cancer Research and Treatment (2020): 1-12.

נושאים קשורים:  סרטן השד,  לאחר לידה,  הריון,  פרוגנוזה,  נשים צעירות,  מחקרים