נגיף הקורונה 17.05.2020

הדבקה צולבת בזיהומים חיידקיים ופטרייתיים במקביל ל-COVID-19

במחקר זה נבחנה הספרות הקיימת בנושא הדבקה בפתוגנים חיידקיים ופטרייתיים במקביל לזיהום עם נגיף הקורונה

במחקר זה החוקרים מראים כי למרות עדויות מעטות על הדבקה צולבת חיידקית או פטרייתית בחולי קורונה, ישנו שימוש נרחב באנטיביוטיקה רחבת טווח. דרושה בקרה והנחיות בנושא בדחיפות, שכן לטיפול אנטיביוטי שלא לצורך יש השלכות על בריאות הציבור.

החוקרים ערכו חיפוש ב-MEDLINE, EMBASE ו-Web of Science במאצעות קריטריוני חיפוש רחבים הקשורים בהדבקה בזיהומים חיידקיים במקביל לזיהום בנגיף הקורונה. מאמרים שהציגו נתונים קליניים אודות מטופלים עם נגיף קורונה (בהגדרה זו נכללו זיהומי SARS-1, MERS, SARS-CoV-2 וזיהומים נוספים עם נגיפי קורונה) שחלו במקביל במחלה זיהומית על רקע חייקדי/פטרייתי ודווחו בשפות אנגלית, מנדרינית או איטלקית, נכללו בניתוח הנתונים.

החוקרים השמיטו את התיאור של הזיהומים החיידקיים והפטרייתיים, את נתוני הטיפול שניתן והתוצאים הסופיים. בנוסף בוצע ניתוח נתונים שניוני של העבודות שעסקו במתן תרופות אנטימיקרוביאליות למטופלי SARS-CoV-2 גם בהיעדר סימנים הדבקה צולבת.

החוקרים איתרו 1,007 אבסטרקטים. 18 מאמרים מלאים דיווחו על הדבקה צולבת חיידקית/פטרייתית ונכללו בניתוח הנתונים. מרבית המחקרים לא איתרו או לא דיווחו על הדבקה צולבת חיידקית/פטרייתית (85/140, 61%).

9/18 ( 50%) מהמחקרים עסקו ב-COVID 19

5/18 (28%) עסקו ב-SARS-1

1/18 (6%) עסק ב-MERS

3/18 17%) עסקו בנגיפי קורונה אחרים.

עבור מטופלי COVID-19, פיתחו 62/806 (8%) מהמטופלים זיהומים חידקיים או פטרייתיים במקביל בזמן קבלתם לבית החולים. ניתוח נתונים שניוני הדגים שימוש נרחב באנטיביוטיקות רחבות טווח, למרות מיעוט הראיות להדבקה צולבת חיידקית. בניתוח הנתונים השניוני, 1,450/2,010 (72%) מהמטופלים דיווחו כי טופלו בטיפול אנטיבקטריאלי. לא דווח על ביצוע התערבויות שמסדירות ומגבילות נושא זה.

עבור זיהומי קורונה אחרים (לא COVID-19), הדבקה צולבת דווחה ב-89/815 (11%) מהמטופלים.

לסיכום, למרות טיפול אמפירי תכוף באנטיביוטיקה רחבת טווח במטופלים עם זיהומים נשימתיים על רקע נגיפי הקורונה, קיימים מעט נתונים התומכים בקו-הדבקה של מטופלים אלה בזיהומים חיידקיים או פטרייתיים. דרושות ראיות פרוספקטיביות על מנת לפתח הנחיות לטיפול אנטימיקרוביאלי ובקרה מספקת על ביצוע ההנחיות שתהיה ספציפית לפנדמיית הקורונה.

מקור:

Timothy M Rawson et al. (2020) Clinical Infectious Diseases: doi.org/10.1093/cid/ciaa530

נושאים קשורים:  מחקרים,  מחלות זיהומיות,  Covid-19,  טיפול אנטיביוטי רחב טווח,  קו-הדבקה,  קורונה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות