נגיף הקורונה 20.05.2020

השלכות עיכוב כירורגי עקב מגיפת הקורונה

במחקר הנוכחי נבדק האם יש קשר בין עיכוב בביצוע ניתוח כריתת ערמונית רדיקלי (RP) עקב מגיפת ה-COVID-19 לבין תוצאים אונקולוגיים

מגיפת נגיף הקורונה החדש 2019 (COVID-19) אילצה ארגוני בריאות רבים להסיט את המאמצים והמשאבים לטיפול במגיפה דבר שעיכב ניתוחים אונקולוגיים רבים. במחקר הנוכחי נבדק האם יש קשר בין עיכוב בביצוע ניתוח כריתת ערמונית רדיקלי (RP) לבין תוצאים אונקולוגיים.

החוקרים ביצעו סקירה רטרוספקטיבית של גברים עם סרטן ערמונית עם סיכון בינוני וסיכון גבוה (PC) הרשומים במאגר הסרטן הלאומי (NCDB) שעברו ניתוח לכריתת ערמונית בין השנים 2010-2016. RP מיידי הוגדר כ-RP תוך שלושה חודשים מהאבחנה, ואילו RP שבוצע בעיכוב הוגדר כניתוח שבוצע בפרקי זמן של שלושה חודשים עד 12 חודשים.

128,062 גברים חולי סרטן הערמונית שטופלו ב-RP נכללו במחקר זה. לא נמצא הבדל משמעותי בסיכויים לפתולוגיה שלילית, התקדמות מחלה, מחלה חיובית בבלוטות או צורך בטיפולים משניים לאחר RP בין גברים שטופלו ב-RP מיידי ובין אלה שעברו ניתו בעיכוב של עד 12 חודשים. ניתוח קבוצות משנה של גברים עם גידול בדרגה 4 ו-5 לא מצא מתאם בין עיכוב ב-RP לתוצאות אונקולוגיות גרועות יותר.

החוקרים מסכמים כי באוכלוסיית מחקר זו לא היה קשר בין עיכוב ניתוח להסרת הערמונית לבין תוצאות אונקולוגיות שליליות מוקדמות. תוצאות אלו עשויות לסייע לחולים ולאורולוגים המאזנים את השיקולים בין טיפול בפנדמיה הנוכחית לבין הצורך במענה ניתוחי לסרטן הערמונית.

מקור: 

Ginsburg, Kevin B., Gannon L. Curtis, Ryan E. Timar, Arvin K. George, and Michael L. Cher. "Delayed Radical Prostatectomy is Not Associated with Adverse Oncological Outcomes: Implications for Men Experiencing Surgical Delay Due to the COVID-19 Pandemic." The Journal of Urology (2020): 10-1097

נושאים קשורים:  מחקרים,  Covid-19,  ניאופלזמה ערמונית,  כריתת ערמונית רדיקלית,  נגיף הקורונה,  מגיפת הקורונה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות