נגיף הקורונה 21.05.2020

מחקרים אפידמיולוגיים מראים: חבישת מסיכה על ידי הציבור קריטית לשליטה על מגיפת הקורונה

חוקרים מדגישים כי חבישת מסיכות על ידי הציבור מקטינה את שיעור ההדבקה ב-COVID-19

צילום: דוד כהן/ פלאש 90

בימים אלה, מגיפת וירוס הקורונה (COVID-19) מהווה את הדאגה המרכזית ברחבי העולם. החוקרים בחנו את המאפיינים האפידמיולוגיים של סין, קוריאה הדרומית, איטליה וספרד, במטרה לאפיין את מערכות היחסים בין אירועים מרכזיים בבריאות הציבור, לבין עקומות אפידמיולוגיות שונות.

החוקרים תיארו את המאפיינים האפידמיולוגיים של COVID-19 וערכו אנליזה שלהם, בתוך ומחוץ לסין. הם השתמשו ב-GAMי(Generalized Additive Model) על מנת לחולל את העקומות האפידמיולוגיות ולדמות עקומות הדבקה עם זמן דגירה מדווח.

החוקרים מצאו כי העקומות האפידמיולוגיות שהופקו על ידי GAM, הראו עקומת הדבקה שמשקפת באופן רגיש את נקיטת הצעדים הקשורים לבריאות הציבור.

נמצא כי תחת ההגבלות המאסיביות שהוחלו בסין, עקומת ההדבקה השתטחה ב-23 לינואר. באופן מפתיע, עוד לפני הסגר במחוז ווהאן והתגובה ברמה הראשונה בדמות מקרה חירום ציבורי בגואנגדונג ושנגחאי, עקומות ההדבקה הגיעו לנקודת איזון כבר ב-21 לינואר.

לטענת החוקרים, עובדה זו מהווה עדות לכך שחבישת המסכות על ידי הציבור טרם תאריך זה, הייתה פעולת המפתח בבלימת ההדבקה. במדינות שמחוץ לסין, עקומות ההדבקה השתנו גם הן בתגובה להגבלות, אבל שיעור הירידה היה מתון בהרבה בהשוואה לעקומה של סין.

החוקרים הגיעו למסקנה כי האנליזה הנוכחית, שמשווה את העקומות האפידמיולוגיות בסין, קוריאה הדרומית, איטליה וספרד, תומכת בחשיבות של חבישת מסיכות על ידי הציבור. האנליזה של עקומות ההדבקה מדגישה את השפעתם של אירועי מפתח בתחום בריאות הציבור, עוזרת להעריך את יעילותן של פעולות מניעה ומראה כי חבישת מסיכות הובילה לירידה משמעותית במספר הנדבקים מדי יום.

מקור:

Zeng, N. et al. (2020). Elsevier. https://doi.org/10.1016/j.medmic.2020.100015

נושאים קשורים:  מחקרים,  נגיף הקורונה,  חבישת מסיכות,  עקומת הדבקה,  מגיפה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות