הליקובקטר פילורי 08.06.2020

טיפול בהליקובקטר פילורי בחולים אלרגיים לפניצילין

מטרת הדו"ח הנוכחי היתה להעריך את יעילותם ובטיחותם של טיפולי קו ראשון והצלה בחולים האלרגיים לפניצילין ברשם האירופי לניהול הליקובטר פילורי

יש מעט מאוד ניסיון בטיפול בהליקובקטר פילורי בחולים אלרגיים לפניצילין. השילוב המשולש יחד עם PPI, קלריתרומיצין (C) ומטרונידזול (M) נקבע לרוב כאפשרות הטיפול הראשונה, אם כי לאחרונה הומלץ השימוש בטיפול מרובע הכולל PPI ביסמוט (B), טטרציקלין (T) ו-M.

מטרת הדו"ח הנוכחי היתה להעריך את יעילותם ובטיחותם של טיפולי קו ראשון והצלה בחולים האלרגיים לפניצילין ב"רשם האירופי לניהול הליקובטר פילורי" (Hp-EuReg).

החוקרים בצעו רישום פרוספקטיבי שיטתי של הפרקטיקה הקלינית המקובלת של גסטרואנטרולוגים אירופאים (27 מדינות, 300 חוקרים) כאשר אופן הטיפול בחולים עם אלרגיה לפניצילין נותח בנפרד.

1,084 חולים אלרגיים לפניצילין נכללו במחקר. הטיפולים שניתנו בתדירות הגבוהה ביותר כקו ראשון היו כדלקמן:

 PPI + C + M (n = 285) או PPI + B + T + M (classic or Pylera®; n = 250).

טיפולים אלו כקו ראשון הראו יעילות של 69% (PPI + C + M) ושל 91% (PPI + B + T + M) (p<0.001).

כטיפול קו שני לאחר כישלון טיפולי עם PPI + C + M שני הטיפולים המקובלים הראו יעילות דומה:

PPI + B + T + M (78%)

 PPI + C + levofloxacin (L) (71%)

ןכטיפול קו שלישי לאחר כישלון בטיפול עם PPI + C + M ו , PPI + B + T + M

טיפול ב: PPI + C + L הועיל בכ-75% מהמקרים.

מסקנה: בחולים האלרגיים לפניצילין, בדרך כלל אין להמליץ ​​על שילוב משולש של PPI + C + M כטיפול קו ראשון, מאחר שמשטר מרובע עם PPI + B + T + M מסתמן כיעיל יותר. לצורך טיפול הצלה ניתן להשתמש במשטר מרובע זה (אם לא נקבע בעבר) או משטר משולש עם PPI + C + L שיש להכיר בכך שמשטר זה מניב תוצאות שאינן מיטביות (>80%).

מקור:

Nyssen, O. P., Pérez-Aisa, Á., Tepes, B., Rodrigo-Sáez, L., Romero, P. M., Lucendo, A., Castro-Fernández, M., Phull, P., Barrio, J., Bujanda, L., Ortuño, J., Areia, M., Brglez Jurecic, N., Huguet, J. M., Alcaide, N., Voynovan, I., María Botargues Bote, J., Modolell, I., Pérez Lasala, J., Ariño, I., … Hp-EuReg Investigators (2020). Helicobacter pylori first-line and rescue treatments in patients allergic to penicillin: Experience from the European Registry on H pylori management (Hp-EuReg). Helicobacter, 25(3), e12686. https://doi.org/10.1111/hel.12686

נושאים קשורים:  הליקובקטר פילורי,  מחקרים,  אלרגיה,  ביסמוט,  קלריתרומיצין,  levofloxacin,  פניצילין
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות