דום נשימה בשינה 23.07.2020

האם יש קשר בין חומרת דום נשימה בשינה לסיכון למחלות קרדיווסקולריות?

מטרת המחקר היתה להעריך את הקשר בין חומרת OSA לבין הימצאות טרשת עורקים סיסטמית תת קלינית

דום נשימה בשינה (OSA – obstructive sleep apnea) הוא צורה נפוצה של הפרעת נשימה בשינה. OSA לא מטופל עלול להחמיר טרשת עורקים, מה שיכול להעלות את עומס המחלות הקרדיווסקולריות אצל מטופלים.

מטרת המחקר הנוכחי היתה להעריך את הקשר בין חומרת OSA שנמדדה באופן אובייקטיבי לבין המצאות של טרשת עורקים סיסטמית תת-קלינית על ידי מדידות לא פולשניות, כולל הערכה טומוגרפית של עומס הסידן.

במחקר נכללו 2,157 משתתפים מה-Korean Genome and Epidemiology Study, שהיו ללא מחלת לב מבנית ועברו בדיקת שינה ביתית ו-CT חזה ובהמשך אנליזת חתך.

המשתתפים חולקו לשלוש קבוצות לפי חומרת ה-OSA: ללא OSA (אינדקס אפניאה-היפופניאה [AHI – apnoea- hypopnea index]י< 5 אירועים·שעה-1, n=1,096), OSA קל (AHIי5-<15 אירועים·שעה-1, n=700) ו-OSA בינוני-חמור (AHI ≥ 15 אירועים·שעה-1, n=361). החוקרים מדדו את משקעי הסידן באבי העורקים החזי ובעורקים הכליליים על ידי דירוג Agatston.

תוצאות המחקר הראו כי משתתפים עם OSA בינוני-חמור היו בסבירות גבוהה יותר פי 1.6 (רווח בר סמך 95%: פי 1.18-2.15; P= 0.002) להימצאות של הסתיידויות (≥100 יחידות) בחלק העולה של אבי העורקים בהשוואה למשתתפים ללא OSA, לאחר התאמה לגורמי סיכון קרדיווסקולריים.

בנוסף, נמצא כי הקשר בין OSA בינוני-חמור להסתיידויות בחלק העולה של אבי העורקים אצל מטופלים עם נפח גבוה יותר של שומן אפיקרדיאלי היה מעט חזק יותר בהשוואה למטופלים ללא OSA ולמטופלים עם כמות שומן אפיקרדיאלי בשליש התחתון (יחס הסיכויים 2.11, רווח בר סמך 95%: 1.30-3.43).

החוקרים הסיקו כי חומרת ה-OSA באוכלוסיה הכללית קשורה באופן בלתי תלוי לטרשת עורקים סיסטמית תת קלינית. ממצאי המחקר מדגישים את החשיבות של OSA חמור, בייחוד בקרב מטופלים עם רמות גבוהות של שומן אפיקרדיאלי, כגורם מנבא אפשרי לטרשת עורקים מערכתית ומחלות קרדיווסקולריות.

מקור: 

Kim, S. et al. (2020) European Respiratory Journal 55.

נושאים קשורים:  דום נשימה בשינה,  משקעי סידן,  טרשת עורקים,  שומן אפיקרדיאלי,  מחלות קרדיווסקולריות,  מחקרים
תגובות