שבץ מוחי 10.08.2020

האם יש קשר בין שימוש בקנאביס להתפתחות שבץ מוחי?

תוצאות אחד המחקרים הבודדים שבו נותח הקשר בין שימוש בקנאביס לבין שבץ איסכמי חריף על ידי בדיקת טוקסיקולוגיה בשתן ללא תלות בשימוש בסמים נוספים

מחקרים שניתחו את הקשר בין שימוש בקנאביס לשבץ איסכמי חריף סיפקו תוצאות סותרות. במחקר זה נעשה ניסיון לקבוע את הקשר בין שימוש לאחרונה בקנאביס לבין שבץ איסכמי חריף.

המחקר התבסס על מערך תצפיתי רטרוספקטיבי תוך שימוש במאגר הרשומות הרפואיות. בניתוח הנתונים נכללו כל המטופלים בני 18 ומעלה שאושפזו החל מ-1 בינואר 2015 ועד 31 בדצמבר 2017 ועברו בדיקות סמים בשתן לאחר קבלתם. ניתוח רגרסיה לוגיסטית רב-משתנית נעשה כדי לנתח קשר עצמאי בין שימוש בקנאביס לאחרונה לבין אירוע מוחי איסכמי חריף.

9,350 חולים עברו בדיקת סמים בשתן בקבלתם ו-18% (1,643) נמצאו חיוביים לקנאביס בבדיקה. יחס סיכון לא מותאם הראה ירידה של 50% בסיכון לשבץ איסכמי חריף בקרב משתמשי קנאביס (RR = 0.505, 95% CI 0.425-0.600). קשר סטטיסטי זה נעלם לאחר התאמה לגיל, גזע, אתניות, מחלת אנמיה חרמשית, דיסליפידמיה, יתר לחץ דם, השמנת יתר, סוכרת, עישון סיגריות, פרפור פרוזדורים ותחלואת לב וכלי דם אחרת.

החוקרים מסכמים כי זהו אחד המחקרים הבודדים המנתחים את הקשר בין שימוש לאחרונה בקנאביס לבין שבץ איסכמי חריף באמצעות בדיקת טוקסיקולוגיה בשתן ללא תלות בשימוש בסמים נוספים.

למרות שלמחקר יש מגבלות, לא נמצא בו קשר עצמאי בין שימוש בקנאביס לאחרונה לבין שכיחות שבץ מוחי איסכמי. יש לבצע מחקרים נוספים המשתמשים בבדיקות טוקסיקולוגיות בשתן עם גודל מדגם גדול יותר וכן בדיקה של מינון והיקף החשיפה לקנאביס.

מקור: 

Carmela V. San Luis, Christa O’Hana; S. Nobleza, Shashank Shekhar, Rebecca Sugg, Darren J. Villareal, Tapan Mehta, Shreyas Gangadhara; Neurol Clin Pract Jun 2020, 10.1212

נושאים קשורים:  קנאביס,  מריחואנה,  שבץ,  שבץ מוחי,  אירוע מוחי,  שבץ איסכמי
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות