דיכאון בגברים 29.09.2020

דיכאון בגברים - השפעת נורמות מסורתיות ותפקידים בעבודה

מה הקשר בין נורמות גבריות ותפקידים בעבודה בקרב גברים לתסמיני דיכאון, סטיגמה ואיחור בבקשת עזרה מקצועית

נטיית תפקיד גברית מסורתית נחשבת למעלה סיכון לדיכאון ומונעת מגברים לחשוף תסמינים של מחלות נפש ולבקש עזרה מקצועית. פחות ידוע על השונות של נטיות הגבריות אצל גברים שכבר טופלו לדיכאון ותפקידם בתהליך הטיפול.

חוקרים גרמנים מאוניברסיטאות ULM ו-Augsburg זיהו דפוסים של נורמות גבריות ותפקידים בעבודה בקרב גברים שטופלו לדיכאון. נחקרו קשרים של דפוסים אלה עם תסמינים דכאוניים, סטיגמה ואיחור בבקשת עזרה מקצועית. המאמר פורסם באחרונה בכתב העת PLOS ONE.

במחקר חתך-רוחבי הוערכו התמצאות גברים (MRNS), עמדות הקשורות לעבודה (AVEM), תסמינים של הפרעות נפשיות (PHQ) וגישות הקשורות לסטיגמה של מחלת נפש (DSS) על פי שיטות סטנדרטיות במדגם של 250 גברים שטופלו בדיכאון במסגרת שירותי רפואה כלליים, שירותים פסיכיאטריים ושירותים פסיכותרפיים כלליים. הנתונים נותחו באמצעות ניתוח פרופיל סמוי (LPA) על ידי מודלים של רגרסיה רב-נומיאלית ולינארית ועל ידי ניתוח נתיבים.

תוצאות LPA חשפו שלוש קבוצות סמויות של גברים שטופלו בדיכאון. גברים שהוצבו בקבוצה א' דיווחו על נטייה פחות מסורתית לתפקידי גברים, שאיפות מקצועיות נמוכות ויכולות התמודדות נמוכות; גברים בקבוצה ב' דיווחו על נטייה לתפקידים גבריים מסורתית, שאיפות מקצועיות גבוהות אך יכולות התמודדות נמוכות; גברים בקבוצה ג' דיווחו על נטיות גבריות פחות מסורתיות, שאיפות מקצועיות בינוניות ויכולות התמודדות גבוהות.

גברים בשתי הקבוצות הראשונות הם בעלי עמדות יותר סטיגמטיות, תקופות ארוכות יותר של מחלה בלתי מטופלת ותסמינים חמורים יותר של הפרעות נפשיות, בהשוואה לגברים בקבוצה ג'.

תוצאות המחקר מראות כי נורמות גבריות מסורתיות וכיווני תפקידים בעבודה אצל גברים המטופלים בדיכאון קשורים למצב בריאותי נפשי גרוע יותר. תוצאות המחקר מצביעות גם על כך שהרפיון של נורמות הגבריות המסורתיות קשור לשיפור הרווחה הפסיכולוגית ככל שהיא אינה עולה בקנה אחד עם התרחקות מוחלטת מהשאיפות המקצועיות וחוסר היכולת להתמודד עם לחץ מקצועי.

מקור:

Kilian R, Müller-Stierlin A, Söhner F, et al. Masculinity norms and occupational role orientations in men treated for depression. PLoS One. 2020;15(5):e0233764. Published 2020 May 26. doi:10.1371/journal.pone.0233764

נושאים קשורים:  מחקרים,  בריאות הנפש,  גבריות,  דיכאון
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות