תיאור מקרה 06.10.2020

תיאור מקרה: שימוש בקטמין מקומי לטיפול בפמפיגוס אוראלי

הרופאים גילו כי יישום טיפול בקטמין מקומי הוא יעיל מאוד בחולים הסובלים מסטומטיטיס המורגי על רקע PNP

Pemphigus Paraneoplastic - PNP - היא מחלת שלפוחיות ​​אוטואימונית נדירה הקשורה לעתים קרובות להפרעות לימפופרוליפרטיביות. PNP גורמת לסטומטיטיס המורגי של השפתיים, הלשון והלחיים שעלולים להיות מכאיבים וקשים לטיפול ולכן נדרש איזון טוב של כאב וטיפול פליאטיבי במקרים רבים.

במאמר בכתב העת המדעי Journal of palliative care התפרסם תיאור מקרה וסקירת אמצעי טיפול במצב מורכב זה. תיאור המקרה הוא של גבר בן 54 שהופנה לבית החולים לטיפול בלימפומה בשלב IV ובפמפיגוס פרה-נאו-פלסטי. עקב כאבים מסטומטיטיס דרך הפה, הוא נדרש לצינור גסטרוסטומי לצורך הזנה.

החולה הושם על סטרואידים וקיבל שטיפת פה בלידוקאין וגם אופיואידים, אך כאביו נמשכו. הושג ייעוץ לטיפול פליאטיבי לניהול כאביו.

הצוות הפליאטיבי המליץ ​​על קטמין מקומי לטיפול בנגעי השפתיים הכואבים. המטופל חש הקלה מיידית עם מריחת הקטמין ורמת הכאב שלו הופחתה ל-5/10. למחרת, כאבו היה 0/10. כעבור חמישה ימים הופסקו האופיואידים והקלה בכאב נמשכה.

הרופאים מסיקים ממקרה זה כי סטומטיטיס כואבת מ-PNP יכולה להיות עמידה לטיפול סטנדרטי. הרופאים גילו כי יישום טיפול בקטמין מקומי הוא יעיל מאוד בחולים הסובלים מסטומטיטיס המורגי על רקע PNP ומתארים את השימוש באמצעי פליאטיבי חשוב זה.

מקור:

Higgins, E. A., & West, J. A. (2020). A Novel Use of Topical Ketamine for the Treatment of Oral Pemphigus: A Case Report. Journal of palliative care, 825859720946504. Advance online publication.

נושאים קשורים:  תיאור מקרה,  מחקרים,  פמפיגוס בולוס,  קטמין,  כאב,  טיפול פליאטיבי,  סטומטיטיס המורגי
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות