נגיף הקורונה 01.11.2020

עובדים חיוניים וקורונה: נתונים מסופרמרקט אחד בארה"ב

מחקר ראשון המוכיח את שיעור ההידבקות האסימפטומטי המשמעותי, את סיכוני החשיפה לנגיף ואת המצוקה הפסיכולוגית של עובדים חיוניים בעת מגיפת הקורונה

ברקע הדיון על פתיחת עסקים קטנים וקמעוניים, מופנה זרקור אל עובדים חיוניים, שאינם במערכת הבריאות ואשר החשיפה התעסוקתית שלהם מגדילה את הסיכון שלהם לזיהום בנגיף קורונה ומגדילה את הסיכון להעברות משניות לעמיתיהם, לבני משפחותיהם ולקהילה.

זהו המחקר הראשון שהוכיח את שיעור ההידבקות הלא-סימפטומטי המשמעותי, סיכוני החשיפה והמצוקה הפסיכולוגית הנלווית לכך של עובדים חיוניים בסופרמרקט במהלך הפנדמיה. המחקר תורם ידע חשוב על אודות ההשפעות של COVID-19 על עובדי המכולת  ותחום הקמעונאות במהלך המגיפה, מבחינה פיזית ופסיכולוגית.

החוקרים המובילים, מבית הספר לבריאות הציבור, המחלקה לרפואה תעסוקתית, ובית הספר לרפואה ב-Harvard University פרסמו את מחקרם ב-Occupational & Environmental Medicine.

מחקר חתך זה נערך במאי 2020 בסופרמרקט אחד במסצ'וסטס, ארה"ב. ההיסטוריה האישית והתעסוקתית של העובדים ותפיסותיהם בנושא COVID-19 הוערכו באמצעות שאלון מובנה. המדדים הבריאותיים (נשאות לנגיף) נמדדו באמצעות מטושים (אף וגרון) ו-PCR-RT. כמו נעשה שימוש במדד הפרעת חרדה כללית (GAD-7) ושאלון בריאות החולה -9 (PHQ-9) לאיסוף מידע משלים.

בקרב 104 עובדים בחנות שנבדקו, 21 (20%) היו חיוביים בבדיקה לגילוי הנגיף. 76% מהמקרים החיוביים היו ללא תסמינים. לעובדים שהיו בחשיפה ישירה מלקוחות היה יחס סיכון של 5.1 (רווח בר-סמך 95%: 1.1-24.8) להימצא חיוביים לנגיף, לאחר התאמות.

באשר לבריאות הנפש, שכיחות החרדה והדיכאון (קרי ציון GAD-7> 4 או ציון PHQ-9> 4) היתה 24% ו-8% בהתאמה. לאחר נטרול משתנים מתערבים: עובדים שיכלו לשמור באופן עקבי על ריחוק פיזי בעבודה היו ביחס סיכון של 0.3 (רווח בר-סמך 95%: 0.1-0.9) ו-0.2 (רווח בר-סמך 95%: 0.03-0.99) לחרדה ודיכאון מתועדים, בהתאמה.

עובדים שהגיעו לעבודה ברגל, באופניים או ברכבים פרטיים היו בעלי יחס סיכון נמוך יותר (0.1) לדיכאון (רווח בר-סמך 95%: 0.02-0.7).

במדגם זה של חנות יחידה נמצא שיעור זיהום מדאיג של 20% תוצאת בדיקת SARS-CoV-2 RT-PCR חיובית בקרב העובדים ורובם (76%) מהם היו ללא תסמינים בזמן הבדיקה. עובדים עם חשיפה ישירה ללקוחות היו בעלי סיכוי גבוה פי חמישה להתגלות חיוביים לנגיף בבדיקה. אלה שיכלו לשמור ריחוק באופן עקבי בעבודה היו בסיכון נמוך משמעותית לחרדה או לדיכאון.

הממצא המשמעותי בתחום בריאות הנפש קורא לדעת החוקרים לפעולה במתן שירותי סיוע משמעותיים לעובדים כדי לסייע לעובדים חיוניים להתמודד עם המצוקה הפסיכולוגית במהלך מגיפת ה-COVID-19.

הממצאים תומכים בצורך של מעסיקים וגורמי ממשל כאחד ליישם אסטרטגיות מניעה  והסדרים מנהליים, כגון: דרכים להפחתת קשר פיזי בין-אישי או בדיקות סריקה חוזרות ושגרתיות, כדי להבטיח את בריאותם ובטיחותם של עובדים חיוניים.

 מקור:

Lan F, Suharlim C, Kales SN, et al Association between SARS-CoV-2 infection, exposure risk and mental health among a cohort of essential retail workers in the USA Occupational and Environmental Medicine Published Online First: 30 October 2020. doi: 10.1136/oemed-2020-106774

נושאים קשורים:  מחקרים,  מחלות מידבקות,  ארה"ב,  בריאות הסביבה,  תעסוקה,  קורונה,  Covid-19
תגובות