קבלת החלטות טיפוליות 02.11.2020

מה השיקולים של חולי סרטן ערמונית כשהם מחליטים על הטיפול הרפואי שיקבלו?

מחקר אמריקאי הראה שהשיקולים החשובים ביותר לחולי סרטן ערמונית בהחלטה על הטיפול שיקבלו הם המלצות הטיפול שקיבלו מהרופא המטפל והרצון שלהם לבלות זמן איכות עם יקיריהם

סרטן ערמונית גרורתי אינו ניתן לריפוי ובפני החולים עומדות אפשרויות טיפול מערכתיות לא מרפאות עם תופעות לוואי שונות וצורות מתן שונות, אך כל הטיפולים מביאים לתועלת הישרדותית דומה.

משום כך, חולי סרטן ערמונית גרורתי צריכים לקבל החלטות טיפול מורכבות, וההמלצה היא שיקבלו את ההחלטות בשיתוף עם הצוות המטפל ובהתבססות על מידע קליני (טיפולים קיימים, סיכונים, יתרונות, עלות) והעדפותיהם של החולים. בשל הזמן המוגבל לקבל את ההחלטה, עזרים כמו עלונים, טכנולוגיה אינטראקטיבית, או כלים מבוססי אינטרנט יכולים להעמיק את הידע של של החולים לגבי אופציות הטיפול ולסייע בקבלת ההחלטה, ומחקרים הראו שעזרים כאלה שקיימים למחלות אחרות מביאים לתוצאות משופרות (הפחתת קונפליקטים וחרטה, העמקת הידע, שביעות רצון, ותחושה של שליטה)  אולם אין עזרים ספציפיים לסרטן ערמונית גרורתי.

על מנת לפתח עזרים שיסייעו לחולים לקבל החלטות לגבי הטיפול, חוקרים בארה"ב בדקו מה חולים ששרדו סרטן ערמונית גרורתי חשבו שהכי חשוב כשמקבלים החלטות לגבי הטיפול בסרטן שלהם.

החוקרים גייסו שלוש קבוצות מיקוד של 14 אנשים שהחלימו מסרטן ערמונית מתקדם ושאלו אותם מה היו השיקולים שלהם בקבלת החלטות לגבי הטיפול שקיבלו. בראיונות נאספו 11 נושאים, מהם הכינו סקר כמותי להערכת החשיבות של כל נושא. הסקר נשלח ל-100 מחלימים מסרטן ערמונית מתקדם. מתוכו, וסקר כמותי העריך את החשיבות של כל נושא.

השיקול שהחולים ציינו כמשפיע ביותר על ההחלטות שקיבלו לגבי הטיפול היה המלצות הטיפול של הרופא המטפל (79% הסכימו מאוד), הרצון להרגיש טוב ולבלות זמן איכות עם יקיריהם (72%) החשיבות של למות בצורה בה הם רוצים (70%), התקווה לחסל את הסרטן לחלוטין (68%) ואופטימיזציה של יעילות הטיפול (65%). היה קשר בין גיל, גזע, מצב משפחתי, מצב תעסוקתי, ובריאות מדווחת של הגברים ועד כמה החשיבו שיקולים שונים בקבלת החלטות לגבי קבלת הטיפול.

מקור:

Oswald LB, Schumacher FA, Gonzalez BD, Moses KA, Penson DF, Morgans AK. What Do Men with Metastatic Prostate Cancer Consider When Making Treatment Decisions? A Mixed-methods Study. Patient Prefer Adherence. 2020 Oct 14;14:1949-1959.

נושאים קשורים:  קבלת החלטות טיפוליות,  סרטן ערמונית,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות