טרשת נפוצה 07.12.2020

תפקוד מיני לקוי בנשים עם טרשת נפוצה: עד כמה הוא נחקר?

נתוני סקירה שיטתית: ההימצאות, הסימפטומים ואפשרויות ניהול הטיפול בתפקוד מיני לקוי של נשים עם טרשת נפוצה

ידוע כי תפקוד מיני לקוי נפוץ ביותר בקרב נשים עם טרשת נפוצה. עם זאת, יש רק מידע מועט על אפשרויות הטיפול. מטרת החוקרים במאמר זה היתה לסקור את ההימצאות, הסימפטומים ואפשרויות ניהול הטיפול בתפקוד מיני לקוי של נשים עם טרשת נפוצה.

החוקרים חיפשו מאמרים במאגרי מידע, ללא הגבלות על תאריך הפרסום. החוקרים ביצעו הערכה קריטית של הספרות הנוגעת בתפקוד מיני לקוי בחולות טרשת נפוצה, בהתאם להצהרת PRISMA. שני חוקרים סקרו ודלו את המידע ובוצעה הערכה של איכות המחקרים באמצעות כלי מתוקנן.

החוקרים חיפשו ב-12 מאגרי המידע ומצאו 61 מאמרים רלוונטיים (33 מחקרי תצפית, 14 מחקרי מקרה-ביקורת, ארבעה מחקרי מעקב ועשרה מחקרים התערבותיים).

החוקרים דיווחו על שוני משמעותי בהימצאות תפקוד מיני לקוי בחולות טרשת נפוצה ובשאלונים שבהם השתמשו על מנת להעריך תפקוד זה. הקשיים הכי נפוצים בתפקוד המיני היו בעיות בחשק המיני, בעוררות ובהגעה לאורגזמה. נתונים דמוגרפיים שונים ומאפיינים הקשורים למחלה נמצאו כתורמים לתפקוד מיני לקוי.

עם זאת, מעט מחקרים בלבד העריכו התערבויות לטיפול בתפקוד הלקוי, ורמת ההטיה היתה גבוה בגלל האיכות הירודה בעיצוב המחקרים.

החוקרים הגיעו למסקנה כי תפקוד מיני לקוי בנשים הוא נושא בעל רבדים רבים, בר השוואה בהימצאות שלו לפגיעות נוירולוגיות אחרות ומחמיר עם התקדמות המחלה. מחקרים המעריכים אסטרטגיות מעשיות והתערבויות פרמקולוגיות הם בגדר מיעוט ויש צורך במחקרים מעוצבים היטב ומאומתים, המשתמשים במדידת תוצאים ספציפית למחלה. זאת על מנת לקבל מידע על טיפולים מבוססי הוכחות לליקוי משמעותי זה הקשור לטרשת נפוצה.

מקור:

Polat Dunya, C. et al. (2019; 39;1;83-95). Neurourology and Urodynamics. 39(1), 83-95 https://doi.org/10.1002/nau.24232

נושאים קשורים:  מחקרים,  נשים,  טרשת נפוצה,  תפקוד מיני לקוי
תגובות