גיל המעבר 08.02.2021

הקשר בין יתר לחץ דם בהריון לתסמיני גיל המעבר

מחקר זה הראה כי היסטוריה של יתר לחץ דם בהריון נקשרה לתסמיני גיל המעבר המשמעותיים ביותר

יתר לחץ דם בהריון ותסמיני גיל המעבר, ובמיוחד תסמינים ואזומוטוריים, נקשרו בעבר לסיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם בקרב נשים. עם זאת, הספרות לגבי הקשר בין שני גורמי סיכון קרדיווסקולריים נקביים אלה דלה. מחקר זה בחן את הקשר בין היסטוריה של יתר לחץ דם בהריון לבין תסמיני גיל המעבר.

מחקר חתך זה, בחן נשים בגילאי 40 עד 65 שבאו לייעוץ מומחה במרפאות בריאות האישה ב-Mayo Clinic Rochester, אריזונה, בין מאי 2015 לספטמבר 2019. היסטוריה של יתר לחץ דם בהריון שימש כמשתנה הבלתי תלוי, ותסמיני גיל המעבר כפי שהוערכו על ידי סולם דירוג גיל המעבר היו התוצא העיקרי שנבדק.

מתוך 2,684 נשים שנכללו במחקר, 180 סבלו מיתר לחץ דם בהריון. תסמיני גיל המעבר, כולל תסמינים בתחום הסומטי והפסיכולוגי, היו נפוצים יותר בקרב נשים עם היסטוריה של יתר לחץ דם בהריון בהשוואה לנשים ללא היסטוריה של יתר לחץ דם בהריון או אצל נשים שלא היו בהריון.

בניתוח רב משתני, נשים שסבלו מיתר לחץ דם בהריון שהשתמשו בטיפול הורמונלי סבלו הכי הרבה מתסמיני גיל המעבר בהשוואה לנשים ללא היסטוריה כזו.

במחקר חתך גדול זה, היסטוריה של יתר לחץ דם בהריון נקשרה לתסמיני גיל המעבר המשמעותיים ביותר. יש צורך במחקר נוסף על מנת לקבוע את חוזק קשר זה, את המנגנונים הבסיסיים של הקשר ואת ההשלכות הקליניות על חיזוי הסיכון לתחלואה קרדיווסקולרית בקרב נשים אלו.

מקור:

Faubion SS. Et al. (2021) Menopause. 28(1):25-31

https://journals.lww.com/menopausejournal/Abstract/2021/01000/Hypertensive_disorders_of_pregnancy_and_menopausal.7.aspx

נושאים קשורים:  גניקולוגיה,  יתר לחץ דם בהריון,  יתר לחץ דם,  מחקרים,  גיל המעבר
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות