אלדוסטרוניזם ראשוני 19.05.2021

שימוש מועט בבדיקת אלדוסטרון-רנין לאבחון אלדוסטרוניזם ראשוני

במחקר נמצא כי באנשים הסובלים מיתר לחץ דם עמיד לטיפול ישנו שימוש מועט בבדיקת אלדוסטרון-רנין בקרב רופאים ובכלל ורופאי משפחה בפרט

בדיקה לאבחון אלדוסטרוניזם. אילוסטרציה

אלדוסטרוניזם ראשוני מהווה סיבה נפוצה ליתר לחץ דם ראשוני. עם זאת, ממצאים ממחקרים קודמים שבוצעו בארצות הברית מראים על שימוש מועט בבדיקות לאבחון אלדוסטרוניזם ראשוני.

במחקר שתוצאותיו פורסמו בכתב העת Annals of Internal Medicine חוקרים ביקשו להעריך את שיעורי הבדיקות עבור אלדוסטרוניזם ראשוני באמצעות בדיקת אלדוסטרון-רנין בפלזמה וניהול יתר לחץ דם בקרב חולים עם יתר לחץ דם עמיד לטיפול.

במחקר הוכללו 269,010 מטופלים שפרטיהם נלקחו ממאגר מידע אמריקאי גדול. כלל המשתתפים סבלו מיתר לחץ דם שהוגדר כשתי מדידות של לחץ דם סיסטולי של  לפחות 140 מילימטר כספית או לחץ דם דיאסטולי של לפחות 90 מילימטר כספית. המדידות בוצע בהפרש של חודש לפחות תחת שימוש בשלוש תרופות ללחץ דם ובכלל זה תרופה משתנת או ארבע תרופות ללחץ דם בסך הכל.

במחקר נמצא שרק 1.6% (4277) מהמטופלים ביצעו בדיקת אלדוסטרון-רנין. בנוסף, מעקב אצל נפרולוג (פי 2.05) או אנדוקרינולוג (פי 2.48) נמצא קשור עם סיכוי גבוה יותר לבצע בדיקת אלדוסטרון-רנין לעומת ביקור אצל רופא המשפחה. חולים אשר עשו בדיקה היו עם סיכוי גבוה פי 4.1 להתחיל טיפול עם נוגדי הקולטן המינרלוקורטיקואידי ועם סיכוי גבוה יותר להצליח ולאזן את לחץ הדם שלהם.

החוקרים מסכמים כי מחקר רטרוספקטיבי זה מדגים שביצוע בדיקות לאבחון אלדוסטרוניזם ראשוני מבוצע לעתים נדירות למרות שביצוען יכול לסייע במתן טיפול הולם ולשפר את לחצי הדם. העובדה שביקור אצל אנדוקרינולוג או נפרולוג מגביר את הסיכוי לבצע בדיקה לאלדוסטרוניזם ראשוני לעומת ביקור אצל רופא משפחה מדגישה את הצורך בהעלאת המודעות לאלדוסטרוניזם ראשוני בקרב רופאים שאינם  מומחים בתת דיסציפלינות של הרפואה הפנימית.

מקור:

Cohen, J.B et al. (2021) Annals of Internal Medicine. doi.org/10.7326/M20-4873

נושאים קשורים:  מחקרים,  יתר לחץ דם,  אלדוסטרון-רנין,  אלדוסטרוניזם ראשוני
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות