מתן אנטיביוטיקה 27.05.2021

האם ציפיות המטופלים לקבלת אנטיביוטיקה משפיעות על הרופאים?

המחקר בחן את היכולת להנמיך ציפיות של מטופלים לקבלת אנטיביוטיקה עבור דלקות בדרכי הנשימה העליונות ואת ההשפעה על כמות המרשמים שניתנו בפועל

אנטיביוטיקה (אילוסטרציה)
אנטיביוטיקה (אילוסטרציה)

רופאי משפחה רבים נותנים מרשמי אנטיביוטיקה לחולים עם דלקות בדרכי הנשימה העליונות (URTI) כדי לענות על ציפיות המטופלים. בכתב העת The Annals of Family Medicine פורסם מחקר שמטרתו להעריך את ההשפעה של מתן תדריך קצר בעזרת טאבלט אודות טיפול אנטיביוטי ב-URTI בהקשר של ציפית המטופלים לאנטיביוטיקה ובהקשר של התנהגות רופאי המשפחה ונטייתם לתת מרשם לאנטיביוטיקה.

החוקרים ערכו ניסוי מבוקר אקראי בן 3 זרועות בקרב חולים שהציגו URTI בשתי מרפאות עירוניות באוקלנד, ניו זילנד, במהלך חורף 2018. המשתתפים הוקצו באופן אקראי לזרוע שהנכללים בה צפו במצגת אודות חוסר התוחלת שבטיפול האנטיביוטי ב URTI, אודות ההשפעות השליליות המקושרות לשימוש באנטיביוטיקה, או אודות היתרונות של תזונה בריאה ופעילות גופנית (שליטה פעילה), מיד טרם כניסתם לרופא.

לפני ואחרי הצפייה במצגות, המשתתפים השתמשו בסולם ליקרט (Likert scale) כדי לדרג את עצמת האמונה שלהם בכך שאנטיביוטיקה יעילה לטיפול ב-URTI ואת רצונם לקבל מרשם לאנטיביוטיקה. המטופלים דיווחו האם ניתן להם מרשם לאנטיביוטיקה, ורישומים מבתי מרקחת נבחנו כדי לקבוע האם אנטיביוטיקה נופקה בפועל.

הציפיות לקבל אנטיביוטיקה בקרב משתתפים שצפו במצגות אודות חוסר התוחלת או אודות ההשפעות השליליות, היו נמוכות יותר מאשר בקבוצת הביקורת. הירידה הממוצעת (רווח בר סמך 95%) היתה 1.1 (0.8-1.3) בקבוצת חוסר התוחלת, 0.7 (0.4-0.9) בקבוצת ההשפעות השליליות ו-0.1 (0-0.3) בקבוצת הביקורת (Cohen d = 0.7; P <.001). עם זאת, לא נצפה הבדל מובהק בין שלוש הקבוצות ביחס לקבלת מרשם לאנטיביוטיקה (P = .84) או לניפוק שלה (P = .43).

לסיכום, התערבות קצרה בעזרת טאבלט בחדר ההמתנה הפחיתה משמעותית את ציפיות המשתתפים לקבלת אנטיביוטיקה ל-URTI מיד לפני התייעצות עם המטפל המשפחתי. עם זאת, ההתערבות לא השפיעה על התנהגות רופאי המשפחה ונטייתם לתת את המרשמים.

מקור:

Perera, Anna Ishani et al. The Annals of Family Medicine May 2021, 19 (3) 232-239 DOI: https://doi.org/10.1370/afm.2672

נושאים קשורים:  מחקרים,  אנטיביוטיקה,  ציפיות מטופלים,  רפואת משפחה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות