אפזיה כרונית 08.07.2021

אפליקציה לשיפור הבנת שפה מדוברת במטופלים עם אפזיה כרונית

פרטים הסובלים מאפזיה כרונית יכולים לשפר את יכולת הבנת השפה המדוברת שלהם גם שנים לאחר אירוע השבץ באמצעות אפליקציה טיפולית לשימוש עצמי

שימוש באפליקציה. אילוסטרציה

יעילותם של טיפולים לשיפור הבנת שפה מדוברת עבור פרטים עם אפזיה היא שנויה במחלוקת.  במחקר שתוצאותיו פורסמו בכתב העת Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry, חוקרים בחנו את יעילותה של האפליקציה הטיפולית לשימוש עצמי, “Listen-In”, ובדקו את הקשר בין מבנה המח והתגובה לטיפול.

במחקר, שהוגדר כניסוי מוצלב ואקראי, הוגדרו חמש נקודות זמן להערכת השפעת הטיפול (במרווחים של 12 שבועות) שהתבצעו באוניברסיטה או בביתו של המשתתף - מצב הבסיס (T1), תקופת טיפול (T2-T4) ותחזוקה (T5).

משתתפים אשר עברו שבץ מוחי ונותרו עם ליקויים כרוניים בהבנת שפה ועם אפזיה השלימו טיפולים עוקבים עם “Listen-In” ועם אמצעים סטנדרטיים (שניהם למשך 12 שבועות, בסדר אקראי). באמצעות מדידות חוזרות של שונות, השוו החוקרים שינויים בהבנת שפה מדוברת באמצעות מדידת שני תוצאים ראשיים שבחנו את השפעות הטיפול עם האפליקציה, לעומת הטיפול המקובל. כל משתתף (תת קבוצה, n=25) עבר שלוש סריקות MRI מבני (T2-T4) אשר פוענחו ונותחו באמצעים של מורפומטריה מבוססת ווקסל.

החוקרים מצאו כי 35 משתתפים השלימו, בממוצע, 85 שעות (טווח בין רבעוני 70-100) של טיפול עם “Listen-In” (טיפול קודם, n=18). התוצא הראשי של הניסוי הראשון ([ACT] Auditory Comprehension Test) הדגים שיפור מובהק וגדול בהבנת מילים מדוברות עם הטיפול באפליקציה בהשוואה לטיפול המקובל (11%, Cohen’s d=1.12). הפערים נשמרו גם בשבוע 12 ו-24.

לא נמצאו השפעות לטיפול עם האפליקציה בהיבט התוצא הראשי השני שנמדד (Comprehensive Aphasia Test: Spoken Words and Sentences). השינוי שנצפה ב-ACT נמצא בקשר עם נפח השינויים בצפיפות החומר הלבן בהמיספרה הימנית לפני הטיפול והחומר האפור אחרי הטיפול באונות הטמפורליות הדו-צדדיות.

החוקרים סיכמו כי פרטים הסובלים מאפזיה כרונית יכולים לשפר את יכולת הבנת השפה המדוברת שלהם גם שנים לאחר אירוע השבץ. התוצאות תורמות לדיון בנוגע להמיספרה המעורבת ורומזות לחשיבותה של האונה הימנית בטיפולים לשיפור ושיקום יכולות שפה.

מקור:

Fleming V, Brownsett S, Krason A, et al. J Neurol Neurosurg Psychiatry. 2020;jnnp-2020-324256. doi:10.1136/jnnp-2020-324256

נושאים קשורים:  הבנת שפה מדוברת,  אפזיה כרונית,  שבץ,  אפליקציה,  מחקרים
תגובות