סרטן המעי הגס 05.08.2021

אילו תסמינים בטניים מחשידים לסרטן המעי הגס והחלחולת?

במחקר בוצע ניתוח מעמיק של 94 חולי סרטן המעי הגס על מנת לזהות ולאפיין את השונות בתסמינים שמציגים החולים בגידולים סרטניים

במחקר פרוספקטיבי שבחן תסמינים בטניים במסגרת של טיפול ראשוני בשש מדינות באירופה, זוהו 511 מקרי סרטן מתוך 61,802 מטופלים בני 16 ומעלה בנורבגיה, דנמרק, שוודיה, הולנד, בלגיה וסקוטלנד. סרטן של המעי הגס והחלחולת הוא אחד מסוגי הסרטן העיקריים הקשורים לתסמינים בטניים.

במחקר שפורסם בכתב העת BMC Family Practice ערכו החוקרים ניתוח מעמיק של תת הקבוצה של 94 חולי סרטן המעי הגס שנמצאו במחקר האירופאי, על מנת לזהות ולאפיין את השונות בתסמינים שמציגים החולים בגידולים סרטניים הנמצאים במקומות מובחנים מבחינה אנטומית.

בשלב ההתחלתי בוצע מילוי של טפסים סטנדרטיים המכילים שאלות סגורות אודות תסמינים שתועדו במהלך הייעוץ. רופא המשפחה סיפק נתוני על המעקב לאחר האבחון, בהתבסס על הרשומות הרפואיות. כמו כן, רופאי המשפחה הוסיפו במלל חופשי הערות על הליך האבחון של מטופלים בודדים.  לצורך ניתוח הבדלים בין קבוצות שונות, השתמשו החוקרים במבחן פישר.

כמעט כל התסמינים שתועדו יכולים להצביע על סרטן של המעי הגס והחלחולת. דימום רקטלי היה בעל סגוליות של 99.4% וערך ניבוי חיובי (PPV) של 4.0%. דם סמוי צואה בצואה (FOBT) או אנמיה היו עשויים להצביע על דימום במערכת העיכול: שילוב של תסמינים וסימנים אלה היה בעל רגישות שהגיעה ל-57.5%, עם ערך של 69.2% עבור סרטן במעי הגס הדיסטלי.

לאף אחד מ-18 החולים שסבלו מסרטן של המעי הגס הפרוקסימלי לא היה דימום רקטלי בפגישת הייעוץ הראשונית, אך שלושה מתוך חולים אלה דיווחו על דימום בפגישת ייעוץ מאוחרת יותר. כאבי בטן, חלק תחתון, עצירות, "בטן מתרחבת" ונפיחות היו תסמינים עם סגוליות ורגישות נמוכים מאלו של דימום רקטלי, עם ערך PPV שנע בין 0.7% ל-1.9%.

לסיכום, מלבד דימום רקטלי, לא נמצאו תסמינים בודדים שהגיעו לסף ה-NICE של PPV 3%. עם זאת, מידע משלים כגון תוצאה חיובית בבדיקת דם סמוי בצואה או תסמינים מתמשכים עשויים להביא לעלייה בערך ה-PPV. במקרים שבהם מתעורר אצל הרופא חשד לסרטן של המעי הגס והחלחולת למרות קיומם של תסמינים בודדים, התמונה הקלינית הכוללת עדיין עשויה להגיע לסף NICE PPV של 3% ולהצדיק הפניה ספציפית.

מקור:

Holtedahl, K et al. BMC Family Practice. 2021 Jul 8;22(1):148.doi: 10.1186/s12875-021-01452-6

נושאים קשורים:  סרטן המעי הגס והחלחולת,  תסמינים,  מחקרים
תגובות