כאבי גב 22.11.2021

גישה חדשה לטיפול בכאבי גב כרוניים

נמצא כי טיפול פסיכולוגי המבוסס על שינוי תפיסת החולים בנוגע לסיבות ולסכנה שבכאבי גב יכול להוביל להטבה משמעותית וממושכת בחולים הסובלים מכאבי גב כרוניים

כאבי גב כרוניים מהווים את אחת הסיבות הנפוצות לנכות והטיפול בכאבים אלה לעיתים קרובות אינו יעיל. כ-85% מהמקרים של כאבי גב כרוניים הם כאבי גב ראשוניים עבורם לא ניתן למצוא אתיולוגיה פריפרית ברורה. גורמים התורמים לתחושת הכאב כוללים פחד מכאב, הימנעות והמחשבה כי כאב משמעותו בהכרח פגיעה גופנית.

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת JAMA Psychiatry, חוקרים ביקשו לבחון האם טיפול פסיכולוגי מסוג "טיפול עיבוד מחדש של כאב" (pain reprocessing therapy-PRT), הממוקד בשינוי תפיסות החולים בנוגע לסיבות ולסכנה שבכאב, יכול להוביל להקלה בכאב באנשים הסובלים מכאבי גב כרוניים ראשוניים. המחקר בוצע במתכונת אקראית תוך שימוש בבדיקות תהודת מגנטית פונקציונאלית (fMRI). החוקרים השוו בין טיפול PRT לטיפול אינבו ולטיפול הקבוע של המשתתפים.

המשתתפים אשר טופלו עם PRT השתתפו בסדנת בריאות וירטואלית אחת עם רופא ושמונה מפגשים פסיכולוגיים על פני ארבעה שבועות. מטרת הטיפול הייתה לגרום למשתתפים להבין כי הכאב נגרם כתוצאה מפעילות מוחית שאינה מסוכנת ולא מנזק פריפרי לרקמה תוך שימוש בטכניקה קוגניטיבית, סומטית ומבוססת חשיפה. מטופלים ששובצו בזרוע האינבו קיבלו סליין תת-עורי בהזרקה לגב ומטופלים אשר שובצו לזרוע טיפול הבחירה המשיכו בטיפול הרגיל שלהם.

התוצאים שנבדקו כללו עוצמת כאב ממוצעת (0-10) על פני שבוע לאחר הטיפול, אמונות בנוגע לכאב ומדידות fMRI של כאב וקישוריות מוחית במנוחה.

במחקר השתתפו 151 חולים בגירים עם גיל ממוצע של 41.1 שנים. 54% מהמשתתפות היו נשים. בתחילת המחקר ציון הכאב הממוצע עמד על 4.1 מתוך 10 (סטיית תקן - 1.26) וציון הנכות הממוצע עמד על 23.34 מתוך 100. משך הכאב הממוצע עמד על 10.0 (8.9) שנים.

לאחר הטיפול נצפו הבדלים גדולים בין הקבוצות בהיבט ציון הכאב. במטופלים בזרוע ה-PRT ציון הכאב עמד על 1.18 (1.24) בעוד שהציון עמד על 2.84 (1.64) בזרוע האינבו ו-3.13 (1.45) בזרוע טיפול השגרה. מתוך 50 המטופלים בזרוע ה-PRT,י66% היו ללא כאב או כמעט ללא כאב לאחר הטיפול (ציון כאב של 0 או 1) לעומת 20% בזרוע האינבו ו-10% בלבד בזרוע טיפול השגרה. השפעת הטיפול נשמרה לאחר שנה עם ציון כאב של 1.51 בקבוצת ה-PRT,י2.79 בקבוצת האינבו ו-3.0 בקבוצת טיפול השגרה.

בדיקות ה-fMRI הדגימו תגובה מופחתת באזורי ה-anterior midcingulate ו-anterior prefrontal cortex בתגובה לכאב במשתתפים שטופלו עם PRT לעומת אלו שקיבלו אינבו. בנוסף, נצפו תגובות מופחתות ב-anterior insula במשתתפים שטופלו עם PRT לעומת טיפול הבחירה וקישוריות מוגברת במנוחה בין ה-anterior prefrontal cortex ו-anterior insula לקורטקס הסומטוסנסורי הראשי במשתתפים שטופלו עם PRT לעומת שתי קבוצות הביקורת.

ממצאי מחקר זה מרמזים כי טיפול פסיכולוגי המבוסס על שינוי תפיסת החולים בנוגע לסיבות ולסכנה שבכאבי גב יכול להוביל להטבה משמעותית וממושכת בחולים הסובלים מכאבי גב כרוניים.

מקור:

Ashar YK, Gordon A, Schubiner H, et al. Effect of Pain Reprocessing Therapy vs Placebo and Usual Care for Patients With Chronic Back Pain: A Randomized Clinical Trial. JAMA Psychiatry. Published online September 29, 2021. doi:10.1001/jamapsychiatry.2021.2669

נושאים קשורים:  כאבי גב,  פסיכולוגיה,  fMRI,  מחקרים
תגובות