סכיזופרניה 02.01.2022

השפעות קצרות וארוכות טווח של התעמלות על תסמיני סכיזופרניה

במחקר נמצא כי שמירה על פעילות גופנית יכולה לסייע לשיפור איכות חייהם של מטופלים עם סכיזופרניה, ללא קשר לסוג הפעילות

פעילות גופנית להורדת משקל בסין (צילום: אילסוטרציה)
פעילות גופנית (צילום: אילסוטרציה)

מטרת המחקר הנוכחי היתה להשוות את האפקט של שלוש תכניות התעמלות שונות על הסימפטומטולוגיה של סכיזופרניה, הרכב הגוף של מטופלים אלה, הפעילות והכושר הגופני ואיכות החיים של אותם מטופלים.

במסגרת המחקר העריכו החוקרים 432 מטופלים על מנת לכולל אותם במחקר לפי קריטריוני ההכללה, ומתוכם 86 עברו הקצאה אקראית לשלושה סוגי התעמלות שונים שכללו ספורט אירובי (28 מטופלים), אימוני כוח (29 מטופלים) ווכנית משולבת אימוני כוח וספורט אירובי (29 מטופלים).

החוקרים העריכו את התסמינים החיוביים, השליליים ותסמינים כלליים של פסיכוזה, כמו גם את ה-BMI, שאלון פעילות גופנית (IPAQ-SF), מבחן כושר גופני של 6 דקות הליכה, מבחן עוצמת אחיזה ושאלון איכות חיים (WHOQUOL-BREF) בזמן הבסיס, לאחר ההתערבות (16 שבועות) ולאחר עשרה חודשים.

תוצאות המחקר לאחר 16 שבועות הדגימו שיפור מובהק סטטיסטית בכל זרועות המחקר בסימפטומטולוגיה השלילית והכללית והכוללת עם גודל אפקט בינוני עד גדול (p<0.001; ηp2 > 0.11). מנגד, לא נמצא הבדל ב-BMI, מבחן 6 דקות הליכה, שאלון ה-IPAQ-SF או מבחן עוצמת אחיזה (p<0.05; ηp2 > 0.08). למרות הכל, לאחר עשרה חודשים נמצא כי כל השיפורים שחלו נעלמו.

ממחקר זה הסיקו החוקרים כי שלושה מפגשים בשבוע של תוכנית אימונים פרוגרסיבית בעוצמה בינונית עד גבוהה למשך 16 שבועות יכולה להביא לשיפור בסימפטומטולוגיה של מטופלים עם סכיזופרניה, כאשר לא נמצא הבדל בין סוגי האימון השונים. עם זאת, אותם אפקטים התגמדו עד כדי חזרה לרמות הבסיס לאחר עשרה חודשי מעקב. מכך הסיקו החוקרים כי יש לשמר את ההתערבות על מנת לשמר את התוצאים.

מקור:

Garces L. et al. Scientific Reports (2021). https://doi.org/10.1038/s41598-021-03761-3

נושאים קשורים:  מחקרים,  סכיזופרניה,  פעילות גופנית,  סימפטומים,  איכות חיים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות